3 Haziran 2020 Çarşamba

KAHRAMANLIK DESTÂNI

Mustafa Örki

26-09-2019

“Allah size yardım ederse, hiç kimse sizinle baş edemez. Şayet o sizi yardımsız bırakırsa, artık kim size yardım edebilir? Öyleyse müminler yalnız Allah’a güvenmelidirler” Ali İmran/3,160

Allah yolunda olanların tek gayeleri O’nun rızasını kazanmaktır. Bu uğruda malları ve canları ile gayret gösterirler. Hedefleri için öldürmek kadar ölmekte vardır, iki güzelden biri onları beklemektedir. Rabbimiz şöyle buyurmuş:” Şu iki güzellik dururken, bizim için başka ne gözleyebilirsiniz ki?” Tevbe/9,52

İnsanlarla insanlar arasındaki engelleri kaldırmak için yapılan bu mücadelenin adı cihattır. Zafer ile değil sefer ile sorumluyuz..

İnsanların ve aynı inancı mensup insanların-milletlerin hayatlarında kahramanlıkları kadar yenilgileri de vardır. Millet olarak bizimde sevindiğimiz övündüğümüz tarihe not düşülmüş kahramanlarımız ve kahramanlıklarımız var. İstanbul’un fethi Malazgirt Mohaç ve Sakarya meydan muharebeleri gibi.

Peki, bireysel zafer mümkün mü? Neden olmasın misal verelim. Hayran olduğum Hz. Muhammed As hayatından bir kesit O neyi insan, ne güzel resul boşuna dememişler. Safiye validemiz Nadir oğullarındandır. Kendisi Bani Nadir reisi Huvey b. Ahtap’ın kızıdır. Hayber fethi sonrası esir düşmüş, peygamberimiz Müslüman olursa kendisi ile evlenebileceğini, kabul etmez ise serbest bırakacağını söylemiştir. Müslüman olmuş ve peygamber zevcesi olmuştur.

Peygamber zevceleri Safiye validemiz akıllı ibadete düşkün yumuşak huylu cesur ve cömerttir sağlığında evini vakfetmiştir. Peygamber zevceleri kıskandıkları için “Yahudi kızı” diye çağırmaları karşısında Kocam Muhammed babam Harun amcam Musa deseydin diye teselli etmiştir. Boyu kısa olduğu için jest ve mimikleriyle taklit ederek “O sana yeter” dediği için Hz. Ayşe validemize uyarmıştır.

Aslında Hz. Muhammed sav hiçbir engelliye ‘kör, sağır ve tat’ benzeri ifadeler kullanmamış, âmâ olan bir zattan bahsederken “basir/iyi gören” şeklinde söz etmiştir. O engelli olan kişilerin alay edilmesini, ayıplanmasını sert bir şekilde karşı çıkmıştır. Mescitte cemaatle namaz kılındığı esnada, âmâ bir şahsın yakınlarda bulunan bir çukura düşüşüne, namaz kılıyor oldukları halde sesli bir şekilde gülenlere Hz. Peygamber hem abdestlerini hem de namazlarını iade ettirmesi de dikkat çekicidir.

İnsanoğlu aynı refleksleri gösteriyor, insanların boyu, rengi ve benzerleri ile dalga geçebiliyor, alay ediyor yetmiyor küçümsüyor. Kime beğenmiyor farkında olmuyor, kişisel kahramanlık gösterse ne iyi olur? Himaye etse iltifat etse olmaz mı? İslam merhamet dinidir ne zaman iyi olacağız? Az da olsa iyiler var o iyilerden biri de biz olabiliriz. İnsan kazanabiliriz, İslam’ın fatihi olmak mümkün.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KAHRAMANLIK DESTÂNI
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları