poyrazoğlu otomotiv etiler

KADİR GECESİ

Mustafa Örki

30-05-2019

İlk bilmemiz gereken şey, bu geceyi nasıl daha çok sevap alırız gözü ile bakmamak olmalıdır.

Eğer yalnız bugün ve gece dersek kendimizi aldatmış olacağız. Bu gece ile ilgili özel ibadet yok, duyduklarımız tavsiye. Bizim için her gece-gündüz önemlidir. Bu gecenin hiç mi önemi yok? Elbette var.

“Şehrü ramazan öyle bir aydır ki Kur’an o ayda inmeye başlamıştır” Bakara/ 185

Kur’an ile yakından ilgilenen tüm insanları bir şekilde kendisin hayran bırakmıştır. Kısaca bu ilahi hitap insanları müspet veya menfi etkilemiştir. Okuyanlar, dinleyenler ve manasını anlayıp kavrayanlar her şeyden öte yaşayanlar hayrandır. Şu sözü seviyorum, Dünyanın yedi harikasını görmesek çok şey kaybetmiş olmayız. Ama bu kitabı anlamazsak, hayatımızın içine dâhil etmezsek çok şey kaybetmiş oluruz.

Hayatımızın yalnız bir gecesi veya gündüzünde önem vermek kâfi gelmez, gücümüz yettiği müddetçe her an Allah c.c bize vah yettiği kitaba göre olması için çabalamak en iyisidir.

Kur’ân’ın cazibesi ve başarısı; Şeklinden ziyade içeriğindedir. Lâfızlarından, ses ve nağmelerinden ziyade vahye dayalı ilahı içeriğinde aranmalıdır. Kur’ân’ın başarısında, Hazret-i Peygamberin Kur’ân’ı son derece etkileyici bir şekilde okumuş, hayata aktarmış ve bizzat yaşamış olmasının etkisi de göz ardı edilmemelidir. Dünyanın en büyük değişimini gerçekleştirerek, sanattan, medeniyetten, hukuk kavrayışından uzak, basit -fakat kumaşı kaliteli- bir toplumu alıp, onları disiplinli hakka- hukuka riayetkâr, saygılı bir süper güce dönüştüren vahiy ve Hz. Muhammed As örnek yaşayışı idi.

Kur'an Arap edebiyatının zirvesidir. Edebi bir şaheserdir. Hıcr/15,94 ayetini duyan müşrik Lebid kızı Rebia secdeye gitmişti. Dediler ki Müslüman mı oldun? Yok dedi. Ayetteki fesahat ve belagate çarpıldım. Arabları etkileyen Kuran’daki bu vurucu, şiirimsi dildir. Ondaki edebi zevk ve inceliktir.

Kadir kıymet bilmek hele de bu Kur’an gibi bir kitaba karşı olursa nasıl olmalıdır? Sadece yüzünden okumak şeklinde olursa eksik olur. Anlamak ve yaşamak üzerine olmalıdır, örnek olarak Hz. Muhammed As sahabesini bakmak yeterlidir. İslâm âleminin bugünkü feci-üzücü durumunun sebebi nasıl izah edilir? Okumak ama yüzeysel hayata geçirme işi gerektiği gibi değil.

Kuran üzerinde çalışan birçok ilim sahibi gibi bende bu kitap ne diyor ne demek istiyor? Hedefi gayesi ne? Diye bakmamız gerektiğini inanıyorum. Nasıl yanında neden ve niçin diye bakarsak isabetli olacaktır.

Misal: Allah’a karşı sorumlu olduğunu fark edenlerin hakkı önce sahih bilgidir. Hidayet etme işi Rabbimizin hakkıdır, bu kitap bir hayat rehberidir. Allah’a gönderdiği kitabı ve elçisine güvene itimat eden insana saygı gösterme işi düşür. Neticede Allah kullarını sevmektedir ve onu gönderdiği bu dünyada yalnız bırakmamıştır.

Kuran hidayettir, Furkan iyi ve kötüyü ayırt edici ve beyyine delildir. Ve Allah’ın bize uzattığı iptir. İtaat edersek kazanacağız, doğru olduğunu inandığımız bu kitabı içindeki ilkeleri yaşarsak gücümüz nispetince mutlu olacağız.

Dünyası ramazan olanın âhireti bayram olur. Günü birlik yaşayanlar kaybeder “taa fecre kadar “ son nefese kıyamet kopuncaya kadar bu kitap rehberimiz olmalıdır, örnek aldığımız Hz. Muhammed As davranışı budur. Bu dini O bizden daha iyi biliyordu ve yaşamıştır, gerisi lâfı güzel.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KADİR GECESİ
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları