poyrazoğlu otomotiv etiler

KADİR GECESİ

Mustafa Örki

21-06-2017

Elimizdeki Mushaf’ın 97.suresi "Kadr" adı ile bilinir, beş âyettir ve Mekke de nazil olmuş bir suredir. Adı üzerinde "kadir-kıymet, değer-ölçü" manasınadır. Bu surenin konusu ise; Kur'an'ın vahyin kadir ve kıymetidir. İnmeğe başladığı gece bir ömre bedel kılınıyorsa ey muhatap! Senin hayatına yön verirse ömrün kaç ömre bedel olur? Demektedir, hatırlatmaktadır. Kadir gecesi Hz Peygamberin Risaletle buluşturulduğu bir gecedir. Aslında Vahiyle buluşulan her zaman zamanın değerleneceği bir gerçektir. Kuran ile meşgul olan bir insan bilir ki o anımızı Melek şahit olmaktadır. "Biz onu kadir gecesinde indirmeğe başladık.

"Bu işin şakası yoktur Kuran'ı indiren Allah'tır. Bu bilgi önemli."İnzal " kelimesi; indirdik, öğrettik, bildirdik, verdik, ikram ettik bir nimet olarak gibi kelime manaları vardır. Kadir gecesinin önemi vahyin inzalinden kaynaklanmaktadır. "Bin aydan hayırlı oluşun anlamı" Yüce Allah, vahyin şenlendirdiği bu gece için" Bin ayadan daha hayırlıdır" diyerek ifade eder. Bin ay 83 yıl yani ortalama bir insan ömrü ile eşdeğer. Kur'an ile dolu bir hayat, Kur'an'sız bin hayattan ileridir.

"Melekler, beraberinde Ruh(vahiy) da varken Rablerinin izniyle inerler" Bu ayeti M. Okuyan şu şekilde anlatmış tefsirinde:"Rabbimiz Allah'tır" deyip istikamet üzere olanlara meleklerin ineceği, kendilerine korku olmadığı, hüzünlenmemeleri gerektiği bilmektir. Ayetin devamında cennetlik olacakları, dünya, ahiret hayatlarında dostlarının melekler olacağı, cennette arzu ettikleri şeyleri Yüce Allah'ın ödül olarak verileceğini açıkça bildirilmektedir Fussılet 30-32 âyetler bunun delilidir. Ayrıca Meryem suresi A 64 de olduğu gibi bu iniş devam etmektedir. Nasıl her vahiy

gelişinde melekler iniyorsa, yani bir gecelik inme değilse ki öyledir. Dini hassasiyet asla şans değildir. Ve bir geceye indirgenemez. "Min külli emrin, Her işle(veya herkesle) ilgili olarak" Kur'an'ın metin olarak inişi elbette Hz peygamber'in peygamberliği sürecinde bitmiştir; ancak onun muhatap alışı, misyonu ise inmeğe devam etmektedir. Şu geleneğimizden artık vazgeçelim. Kur'anı hayatımıza indirmenin yolunu tercih edelim. Bir gecelik mesele değil bu iş. Vahyi düşünerek okuyanlar, yeni anlamları ile ve vaad ettiği yeni ufuklarda buluşacaklardır.

Vahiy esenlik getirir."Ta fecrin doğuşuna kadar, o gece esenlik doludur."Esenlik kaynağı vahiydir. Melekler esenlik için gelirler. İşte bu iniş dünya sona erinceye kadar devam edecektir. Vahiy ebedi huzur, barış ve mutluluğun rehberidir. Ondan sonra inanma ve yaşama mevsimi bitmiştir. Bu sure ve gece hakkında bilmeliyiz ki, yalnız bir gece değil her gecemiz kadir gecesi olmalı.

Özel bir ibadet yok. Vahiy olmadan, onun desteğini almadan insan idraki kendi başına nasıl kadir gecesinin kıymetini bilemediysek, diğer meseleleri de idrak etmemiz, çözmemiz halletmemiz zordur. Bu gün dünya sıkıntı yaşıyorsa ki öyle bunun sebebi vahyi göz ardı edişimizden. Her zaman farz ibadetlerin yanına eklediğimiz nafile olanları güzeldir. Şükürdür, ama bizden istenen ve yapılması gereken asıl şey Kur'anı hayatımızın her anına taşımak, meleklerin şahadetine ve inişine sağlamaktır. Kadir kıymet budur.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KADİR GECESİ
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları