poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

KADİR GECESİ

Mustafa Örki

09-06-2018

“Gerçek şu ki, Biz onu kadir gecesinde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır.” 97,1.2.3

Sezai Karakoç Yazılar’de şöyle der:”Allah kutsal sözlerin bütün ağırlığını bu geceye koymuştur”.

Kadir gecesi gecelerin efendisidir. 1400 kusur yıldır vahiy yağmur gibi üzerimize yağmakta, hayat vermektedir.

Kadir gecesi bir başlangıçtır, Abdullah ve Âmine oğlu Hz. Muhammed (sav) oldu. İlk nazil ayetler geldikten sonra, sadece vahye muhatap olan insan değil Mekke’nin hatta insanlık tarihinde büyük değişiklik oldu.

“Kalk ve uyar” emri ile Hz. Muhammed(sav) vefatına kadar ayakta idi. O iyiliği ayağa kaldırdı, merhamet timsali olarak “Hayırlı bir topluluk” inşa etti ve vazifesini bitirdi.

Bu gecenin kıymetli olması gecenin kendisinden kaynaklanmıyor. Gecelerin birbirinden farkı yok. Bin aydan hayırlı olması vahy’dendir. Seksen senelik bir ömre bedel olması insan hayatı ancak vahiyle bereketlenir. Anlaşılan ve yaşanılan vahiyle insan hayatı anlam kazanır. Kısa olan dünya hayatı ebedi saadete dönüşür. Yüzyıl yaşasak ama Kurana göre bir hayatımız olmasa o yıllar kaybedilmiştir. İnsan hayatı din ile anlam kazanır,

Peki, biz ne yapıyoruz? Bir gecelik ihya ile kendimizi maalesef kandırıyoruz. Hâlbuki yapacak olduğumuz işler var. Başta bize güç verecek kuranı anlama ve yaşama gayretimiz olmalı.

İnandım demek bir başlangıçtır milattır. İnandım diye söylemekle yetinme demek değildir.

İslam sanki bir nehir gibi kaynağından arı-duru olarak doğmuş. Sonradan yapılan ekler işi öyle bir duruma getirmiş ki, asıl olan fürüata dönmüş.

İslami hayat belli gün ve gecelere indirgenmiş. Bu kendimizi aldatmaktır. Günah çıkarma gecesi değildir bu tür geceler. Siyer kaynaklarımızın hiç birinde Hz. Muhammed(As) farklı bir ibadet ettiğine dair hiç bir kayıt yok.

Ya nedir? Asıl mesele biz bir ömür işimiz Vahyi anlamak ve yaşamak olmalıdır, iş bir günlük ve gecelik bir anlayış asla değildir.

İkinci işimiz Hz. Muhammed(sav) tanımak o nasıl yaşamış, insanlığa nasıl araştırmak olmalıdır. Bu işler sıradan insanların işi değildir, ilim ehli insanlarındır deyip işi başkalarına havale etmek bir noktaya kadar evet. Ama her bir Müslüman’ın yapacağı işler var.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KADİR GECESİ
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları