etiler poyrazoğlu otomotiv
17 Şubat 2020 Pazartesi

KADINA ÖZEL 8 BESİN

Gülnur PÜRDİK

09-03-2019

Türkiye’de kadın olmak hiçbir zaman bitmeyen ‘bugün ne pişirsem?’ düşüncesi, iyi bir eş, çocukların okulu, ödevleri, temizlik, çamaşır ve alıverişi gibi bitmek bilmeyen işleri de eklersek liste uzayıp gidiyor. Birçok kadında bunları çalışma hayatlarıyla birlikte yürütüyor. Tüm bunlar günlük hayatımızı bir hayli strese sokuyor. Kadınlar, tercih ettiğiniz besinlerle yıpranma payınızı minimuma indirmek mümkün!

Lahana: Lahana diğer yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyum yüklüdür. Kemik kütlenizi artırmak için 30’lu yaşlara kadar yeterli kalsiyum alımı önemlidir. Menopoz sonrası kemik kaybı riskini önler. Lahana vücutta östrojenin etkisini de artırır. Aynı zamanda önemli bir folat kaynağıdır. Folat, doğum anomalilerini önlemeye yarayan önemli bir besin öğesidir. Yapılan birçok farklı çalışmanın gösterdiği üzere, lahananın düzenli tüketimi kadınlarda meme kanserini önemli ölçüde azalttığı görülmüştür.

Soğan: Her zaman masamızda olması gereken iyi kolesterolü yükseltici, tansiyonu düşürücü etkilere sahip bir besindir. Gözünüzün yaşarmasına neden olan kükürt içeriği ile kadınların sıklıkla yaşadığı şişkinlik sorunlarını giderme özelliğine sahiptir. Soğan daha rahat nefes almanızı sağlar. Astım ve bronşit tedavisinde kullanılabilir.

Bulgur: Bu tip buğdayın içine yüksek oranda lif bulunur. Bundan dolayı daha uzun zaman tokluk hissi verir ve kabızlığı, kolon ve göğüs kanserini engeller.

Muz: Stres, üzüntü ve depresyonun tetiklediği mide ekşimelerini bastırmak için yararlı bir besindir. Muz içerisinde mutluluk hormonuna dönüşen protein içermesinden dolayı depresyona iyi gelir.

Yeşil Çay: İçerisinde yüksek antioksidan bulunan yeşil çayın düzenli tüketimi (günde 3 bardak), kalp rahatsızlıklarını ve kalp krizi riskini azalttığı görülmüştür. Araştırmalara göre yeşil çayın ağır bir yemekten sonra içilmesinin, bazı yağların kötü sonuçlarını engellediği görülmüştür.

Brüksel Lahanası:150 gram brüksel lahanasının günlük C vitamini ihtiyacının tamamını karşıladığını biliyor muydunuz! Ayrıca bu besini tüketerek kolajen üretimine yardımcı olduğu için kırışık görünümü azaltarak pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Avokado: Zengin folat ve potasyum kaynağı olan avokado içeriğindeki yüksek yağ oranı ile kolesterol seviyelerini düzeltmeye yarar. Birçok kadın diyette yağın sağlıksız olduğunu inanır. Yağlar makul ölçülerde alındığı sürece sağlıklı bir diyetin çok önemli bir parçasıdır.

Kırmızı Et: Büyüme çağından menopoz dönemine her yaş grubundan kadınlar için demir depolarınız önemlidir. Yağsız kırmızı et başta olmak üzere, yumurta, mercimek vb. yüksek oranda demir içeren besinleri tüketerek demir depolarınızı ihmal etmeyiniz. Demirin emilimini artıran C vitamini kaynağı besinleri aynı menüde yer vermeyi unutmayınız.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KADINA ÖZEL 8 BESİN
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları