poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

KAÇ YASİN OLSUN!

Mustafa Örki

14-12-2017

“Sen ancak (zikri yani Kuran) uyarıyı can kulağıyla dinleyen ve insan kavrayışının ötesinde bulunmasına rağmen Rahman'dan korkan kişiyi uyarabilirsin, işte böylelerine (Allah'ın) mağfiretini ve en güzel ödülü müjdele!” 36,11

Sosyal medyayı bende takip ediyorum. Bazen öyle paylaşımlar geliyor ki şaşırıyorum. En son şöyle bir yazıyı paylaştım.

“Bana kimse salavat zinciri dua halkası bayrak zinciri gibi.. Kuran hatmine katıl.. diye yazmayın özelime paylaşmayın lütfen..bunlara inanmam güvenmem..kimse bu konuda beni meşgul etmesin çok rica ediyorum.”

Yanlış şeyler o kadar çabuk yayılıyor ki pes ve müşteride bol. Sonra gelenek oluyor paslı çivi gibi kalkması zor. Namaz bitiyor “Allah kabul etsin” diye musafaha kuyruğu oluşuyor. Cuma mesajlar gibi say sayabildiğin kadar. Arkasında kim var kimler yaygınlaştırmak için uğraşıyor? İnsanımız Din diyanet adına yapılan her işi art niyet beslemeden yardımcı oluyor. Artık şuurlaşmalıyız her sakallı hacı değildir sözü argo bile olsa doğruluk payı var.

İyi bir teklif örneği verelim ki yol göstermiş olalım. Tenkit etmek kolay çözüm üretmek esastır değil mi?

Önce bir tespit yapalım İbadet ile gelenek farklıdır, gelenek geçmişten gelendir ibadet ise meşruluğu kitaba ve sünnete dayanır. Gelenek güzeldir veya değildir, gelenek ibadet değildir, yapılmadığında bir sorumluluk getirmez.

Misal peygamberimiz vefatından önce eşi Hatice validemiz dâhil başka vefat edenler, savaşlarda şehit olanlar var. Onların defnedildikleri kabirleri şehitliği ziyaret ve dua etmiş hatim ve benzeri şeyleri yapmamıştır. Ama bizde yaygın yedincisi-kırkıncı ve yıl dönümlerinde mevlit okumalar yapılıyor. Onların ruhlarına ithaf etmek için insanımız programlar yapıyor.

Bir gurup arkadaş içlerinden biri vefat ettiğinde onun anısına ne yapalım? Diye sorar. Hatim, Yasin, kelime-i tevhit. Biri derki kırk bir Yasin ne demekse, bir diğeri beş yüz Yasin der. İçlerinden biri “Kardeşlerim bir kırık Yasin okuyalım” der. Kırık Yasin yenidir nasıl olacak? Dediklerinde

Şöyle olacak der ve anlatır: “Yasin suresinin ilk sayfasını önce yüzünden sonra manasını mealini okuyacağız sonra diğer sayfaları böylece bitireceğiz” der. Rabbimizin muradını anlamağa çalışacağı aziz dostumuzun hatırasın yâd ederiz. Peşin karar vermeyin okuma bitince maksadımı anlayacaksınız” der.

Okumağa başlarlar 11. ayete geldiklerinde iş değişir. Ne diyordu bu ayet? Bu kuran diriler gelmiştir, bu ayetler ancak ölülere değil dirilere uyarıdır. Diri olanlar anlar ve yaşarsa dirilirler yoksa ölü gibidirler. Bu ayetler dirilere müjdedir bizimkiler uyanır ve teklifi yapan kardeşlerine teşekkür ederler.

Ve şöyle derler: “Biz kendimizi haksızlık yanlışlık yapmışız, şimdi uykudan uyandık bundan sonra ölülerimize kırk Yasin değil kırık Yasin okuyacağız.

Bizde kendimize neden iyilik yapmayalım? Evet, alışkanlıklardan kurtulmak zordur ama iradenin önüne kimse engel koyamaz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KAÇ YASİN OLSUN!
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları