poyrazoğlu otomotiv etiler
24 Eylül 2020 Perşembe

JAPONYAYI JAPONYA YAPAN SİSTEM

Atilla Sezener

20-01-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

O ülkedeki eğitimden bazı özellikler yazacağım. Düşünerek neticeye varmak size ait.

*

Japon eğitim sisteminin vazgeçilmez üç temel özelliği vardır: ÇALIŞKANLIK- DİSİPLİN- SAYGI.

*

“2 yaşında kıyafetleri çocuklar kendileri giyiyor, kendileri çıkarıyor. Bunu başaramayan çocuğun ailesi sorgulanıyor. Yemek önlerine konuluyor, yenmezse bizdeki ısrar yok, tabak kaldırılıyor. Sıraya girme alışkanlığı da küçük yaşta veriliyor. O nedenle isteklerini ağlayarak yerine getiren çocuklara pek rastlanmıyor. Çocuğunun elini tutan ya da kucağında taşıyan, her an onu korumaya hazır anne görmek pek mümkün değil.”

*

“Okulların neredeyse tamamında temizlik görevlisi yok. Öğrenciler kendi sınıflarını ve hatta tuvaletlerini temizlemek zorunda. Okulun koridorlarındaki temizlik ekipmanları ile sırası gelen öğrenci işe başlıyor. Büyük öğrenciler küçüklere yardım ederek dayanışma öğretiyorlar. Hiçbir yönetmelikte bu yazılı değil, ama geleneksel uygulama ile kamu alanlarının temizliği amaçlanıyor ve sonuç alınıyor. Alıştırmak ve motive etmek için ana sınıfındaki öğretmenler de küçüklerle birlikte temizliğe katılıyorlar.”

*

“Ülkede birçok işyerinde olduğu gibi okullarda da terlikle giriliyor. Hemen her okulun girişinde ayakkabılar çıkarılarak dolaplara yerleştiriliyor. “

*

“Ülkede okullarda öğlen yemekleri sınıflarda yeniliyor ve ücretsiz veriliyor. Öğrencilerin sağlıklı ve dengeli beslenmeleri için standart bir mönü sunuluyor. Yemek kapları yine dönüşümlü olarak öğrenciler tarafından sınıfa taşınıp, kaplar temizlenerek gerekli yerlere götürülüyor.”

*

Haydi iki unsur da ben ilave edeyim:

1-Eğitim sistemi, hiç kimse, parti veya başka gücün keyfi için asla değişmiyor. Bunu düşünmek bile cinnet alameti sayılıyor.

2-Eğitim sistemi, kişilere gereksiz ve hayatta hiçbir işe yaramayacak bilgi yüklemiyor.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - JAPONYAYI JAPONYA YAPAN SİSTEM
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları