poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

İYİLER AYAĞA KALKIN

Mustafa Örki

21-12-2017

“Ey iman edenler! Allah'tan sakınırsanız, O size iyiyi kötüden ayırt edecek bir kavrayışa/anlayış verir, kötülüklerinizi örter ve sizi bağışlar. Allah büyük bir bağış sahibidir”8 29

“Kalk ve uyar“ emrini alan Resule Rabbimiz “ daha sonra “ve’rucze fehcür/Bütün pisliklerden uzak dur! 74,5 der niye?”rucz pislik, şirk, put anlamına gelir. Bir şeye kavuşmak için yola çıkmak gerekir ama önce zihin aydınlanması gerekiyor.

Kalkıp iyiliği hayata hâkim kılmak için önyargılardan aklımızdaki tüm olumsuzluklardan kurtulmak gerekiyor. Âlimlerimiz peygamberin önce zihinsel bir hicretten sonra bedensel hicrete güç yetiştirdiğine kanidirler.

Toplumların değişmesi gelişmesi için önce iç dünyada bir değişim gerekiyor. Peygamber ve izleyicileri bu toplum değişmez derse zaten iş baştan biter.

“Onlar kör ve sağırdırlar” derken insanların gaflet içinde olduklarını dünyanın her gün yeni bir dünya olduğunu yenilenmek gerektiğini fark edemezler. Onlar içinde bulunduğu durumdan şikâyetçi olsalar bile yeni maceralara atılmak istemezler. Sahte bir bilinç veya hipnoz altındadırlar.

Eğer biz hareket geçmezsek önce bu dünyada acı ve ıstırap çekeriz sonra ahrette pişman oluruz ve şöyle diyenlerden oluruz. “Ve "Eğer biz (vahyi) işitmiş veya aklımızı kullanmış olsaydık, şimdi kavurucu ateşe müstahak olanlar arasında bulunmazdık" diyecekler” 67,10

Mekke şirk toplumu atalarının anlayışını dinini yaşamını yanlışlığı belli olmasına rağmen bir türlü irtibatlarını kesemediler. Azgın azınlık ise ticaret işlerinin zarar göreceğini kendi hâkimiyetlerinin sonu olacağını vehmettiler ve direndiler.

Alışkanlık, taklit şuursuzca davranışlar bu insanların kalplerini körleştirdi. Duyarlılığını yitirdi.

“Kalk ve uyar” peygamberimiz risalet öncesi iyi ve güvenilir biri idi. Ama pasifti şimdi kalması aktif iyi olması gerekiyordu.

Bugün ne durumdayız? Bir kurtarıcı bekliyoruz veya umurumuzda değilmişiz gibi davranıyoruz. Hâlbuki ayetin ilk muhatabı Hz. Peygambere olsa bile mesaj evrenseldir. Müslümanlar her türlü maddi manevi pisliklerden uzak durmaları ve kötülüğün hayata hâkim kılmaması için devrede olmalı gerekiyor.

Ayağa kalkmamız için bizi harekete geçirecek dinamizm katacak değerlerimiz var. Vehbi Dinçerler Bey şöyle anlatıyor. “Son bir kaç gündür Avrupa eski Parlamenterler Birliği (FP-AP)’nin toplantısı için Malta Parlamentosunun Genel Kurul salonunda bulunduk. Hz İsa'nın küçük bir heykelini Meclis Başkanının arkasındaki duvara asmışlar.On’suz yapamamışlar.1565 te Osmanlı Donanması Malta’yı kuşattı ama çekilmek zorunda kaldı, Kanuni döneminin acısıdır bu çekilme. 100 ü bulmayan üye sayısı ile bile en büyük meclislerin her türlü siyasi görüşlerini ve oyunlarını yaşayabilen bu Mecliste Hz İsa ve heykeli üzerindeki mutabakat en güçlü birlik unsuru olmaktadır.

Fert ve toplum olarak bizi arif kılmaya her şeyimiz var, ah birde potansiyelimizi harekete geçirebilsek. İnşallah oda olacak.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İYİLER AYAĞA KALKIN
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları