3 Haziran 2020 Çarşamba

İYİ BİR BAŞLANGIÇ

Mustafa Örki

09-05-2019

“Onun sonu misktir. İşte ona imrensin artık imreneler” Mutaffifin,26

Ramazan ayına girdik, ne istersiniz sorusuna? Kendim ve Müslümanlar için güzel bir başlangıç ve hüsn-i hâtime/ güzel bitmesini isterim. Mümkün mü? Neden olmasın, nasıl yaptığımız kadar neden yaptığımızı bilsek yeter.

Ramazan ayına girince bu ayda diğer aylardan daha fazla ibâdetimiz olacak. Bu ibadetler bizi terbiye edecek, olgunlaştıracak ve bizi bir yere taşıyacak. Sonu bayramla bitecek, ömrümüzü ramazanlaştıra-bilirsek ahretimizi bayramlaştırabiliriz.

Hüsn-i hâtime nedir? Sözlükte "tamamlamak, bitirmek, sona erdirmek" anlamına da nihayet" demektir. İslami gelenekle yetişen toplumlarda hatime hayatın nasıl sonuçlanacağı, son nefeste imanın korunup korunamayacağı şeklinde anlaşılmaktadır. Dünyadan imanla göç etmeye hüsn-i hâtime, imandan yoksun olarak gitmeye de sü-i hatime denilmiştir.

"Rabbimiz! Bizi doğru yola ilettikten sonra kalplerimizi eğriltip haktan çevirme" Ali İmran/3,8 mealindeki ayet de bu konuyla ilgilidir. Nitekim Taberi, ayetin tefsiri münasebetiyle Resül-i Ekrem'in şu duayı sık sık tekrar ettiğini kaydetmektedir: "Ey kalpleri halden hale çeviren Allah! Benim gönlümü dinin üzere sabit kıl" ( Cami'u 'i-Beyan, lll. 125- 126)

Ramazan ayının sonuna yaklaştık, bu ayda yaptıklarımızdan sonra imanımızı yeniledik, günahlarımızın bir bölümünden affedildik inşallah! Öyle umuyoruz. Neticeyi rabbimiz bilir. Namaz-zekât, fıtır sadakası, oruç gibi ibadetlerle insanileştik, terbiye olduk. İyi insan olmak için iyi bir fırsattı bizim için.

Genelde geçmişe bir özlem duyarız, ramazan ayında biraz da özlem yaptık. Ama onlar geride kaldı, ileriye bakmalıyız. İyi insanlar geride kalmadı ama onların özelliklerini hatırlamamız lazım. Bir misal verelim.

Ali Ekşi Hocamın sosyal medyadaki bir paylaşımını buraya almak isterim. Kabir taşlarını okuyamıyoruz diye bir tartışma var.
Osmanlıca okumayı sadece mezar taşı okumaktan ibaret sayanlara derim ki. Osmanlı sadece kabristanlarda değil günlük hayatta bize vereceği bir kültürü irfanı vardır. Kaybettiğimiz birçok değeri orada bıraktık. İrfanı olmayan bir nesil yetiştirdik. Bir İstanbul beyefendisi vardı eskiden, anlayışlı müşfik kültürlü nezih asıl biriydi muhatabına değer veren. Hanım kızım, efendi oğlum diye başlayan, evladı yaşında kişilere siz diye hitap eden, asla muhatabının sözünü kesmeden dinleyen, pederi muhtereminiz hacdan avdet ettiler mi diye soran. .henüz teşrif etmediler diyerek cevaplayan insanlarımız vardı. Muhatabının yalanını bile yüzüne vurmadan hilafı hakikat beyanda bulunuyorsunuz diyerek muhatabını rencide etmezlerdi. Kendinden küçüklere, bunun yaşı benden küçük benden az günah işlemesi muhtemeldir, o halde benden çok değerlidir deyip onları yüce tutan. .küçükler de büyükleri için bu zat benden yaşlıdır benden çok sevabı olmak ihtimali mümkündür. .onun için saygıya layıktır. Derdi toplum da karşılıklı sevgi saygı vefa duygusu vardı. İnsanlar mahalle adabına riayet eder yardım severliklerini karşısında kileri rencide etmeden yaparlardı. .işte biz bunları arıyor ve Osmanlının mefahirini özlüyoruz.

Ramazan ayından arta kalan eksilme ve artmalar olmalı, on bir ay bizi ayakta tutacak enerciyi kazanmışızdır. Tüm insanlar eski bir İstanbul efendisi olması beklenemez, ama kibar ve nazik olabiliriz. Ramazan izin verin bizi güzelleştirecektir, inanıyorum.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İYİ BİR BAŞLANGIÇ
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları