poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

İSTİŞARE 

Ufuk GÖKMEN

11-11-2017Son dönemlerde özellikle siyasi partiler kendi iç meselelerini istişare ile çözüyorlar. Büyükşehir Belediye Başkanlarından istifa etmeleri istenirken dahi yapılan istişare sonucu bu kararın alındığı bildiriliyor.

Bu karar alma yöntemini doğru bulanlar haklılıklarını, tarihte uygulanmış örneklere dayadırıyorlar.

Bizim geleneklerimizde istişare kültürü olduğu doğrudur. Selçuklu Sultanları genellikle istişare ile belirlenmiştir.

İstişareyle karar vermeyi savunanlar özellikle halife seçimlerine gönderme yapmaktadırlar.

Özellikle Hz. Osman'ın halife olarak kabul edilmesi süreci tam bir istişare örneğidir.

Hz. Ömer bıçaklı saldırı sonucu ağır yaralanmış ve üç gün sonra Şehid olmuştur. Yerine geçecek halife sorulunca, cennetle müjdelenmiş altı kişiyi halife adayı olarak belirlemiş, "Siz karar verin" demişti.

Hz. Ömer, isteseydi büyük oğlu Abdullah'ı halife ilan edebilirdi. Bunu teklif edenlere; "Siz benim cehennemde yanmamı mı istiyorsunuz?" diye çıkıştı.

Hz. Ali, Hz. Osman, Talha, Zübeyr, Sa'd ve Abdurrahman kendi aralarında kimin halife olacağına karar vereceklerdi. Hasan bin Ali, Abdullah bin Abbas ve Abdullah bin Ömer gözlemci olarak katılacaktı.

Adayların her biri PeygamberimizHz.Muhammed döneminde İslamın gelişiminde önemli katkıları olan kişilerdi.

Abdurrahman bin Vakkas"Benden başka bir diğerini halife ilan edecek kimse yoksa ben aday belirlemek için gönüllüyüm" dedi ve bu fikri kabul gördü.

İslam Devletinde söz sahibi olanlara danışarak Hz. Osman'ın halifeliğini ilan etti.

İşte bu kritik süreçte yapılan seçim içten içe kaynayan devlet yönetiminin bir dönem sükunet içinde devam etmesini sağladı.

İstişare sırasında muhalif olduğu halde Hz. Osman'ı tavsiye edenler, onun yaşlı olduğunu ve kısa sürede öleceğini düşünüyordu.

Hz. Osman halife seçildikten sonra 12 yıl yaşadı ve sağlığı yerindeyken isyan edenlerce şehit edildi.

Sahabelerin 644 yılında bir sandık kurup kapalı oy açık sayım yöntemini uygulamaları beklenemezdi. Yapılmış olan uygulama gerçek bir demokrasi örneğidir.

Bu günün e-devlet sisteminde, yani secmenin daha evine gitmeden kullandığı oyu veri tabanına işleyen sistemde 1384 yıl önceki seçimi uygulayalım diyemeyiz.

Çağdaş Demokrasiden yani milli iradenin tam olarak ortaya çıkmasından bahsediyorsak; şeffaflık temel unsur olmalıdır. Kapalı kapılar ardında vaadler verilerek ya da başka yollardan sonuç almak istişareyi kılıf olarak kullanmak olur.

Demokrasilerde yönetime talip olanlar, projelerini nasıl uygulayacaklarını açıklar ve aksi davrandığında denetim organlarına hesap verirler.

Hür irademizle yönetilmek istiyorsak şeffaflığı ve hesap verilir olmayı talep etmeliyiz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İSTİŞARE 
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları