poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

İSTİKLAL

Gülistan ÇÖVÜT

14-03-2018

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilâl!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celâl?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helâl…
Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl!

Ulusal marşlar ülkelerin bağımsızlığını, özgürlüğünü, bayrağa ve yurda duyulan sevgiyi simgeler. Kurtuluş Savaşı öncesi ulusal marşımız yoktu.

İstiklal Marşı, Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış; 10 kıta ve 41 dizeden oluşan ölçülü, uyaklı uzun bir şiirdir. Ulusal mücadelenin kazanılmasından sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi bir Milli Marş yarışması düzenledi. Bu yarışmaya 724 şiir katıldıysa da, seçici kurul bunların hiçbirini beğenmedi. Mehmet Akif Ersoy, ödüllü bir yarışma olduğu için buna katılmadı. Ödül koşullunun kaldırılması üzerine kırk sekiz saat gibi kısa bir zamanda şiirini yazarak ilgililere verdi. Şiir,1 Mart 1921’de dönemin Milli Eğitim Bakanı olan Hamdullah Suphi Tanrı över tarafından TBMM’de okundu. Alkışlarla karşılanan 12 Mart 1921’de Türk İstiklal Marşı olarak kabul edildi.

Mehmet Akif Ersoy, marş karşılığında kendisine verilen 500 lirayı, çok gereksinimi olduğu halde Türk ordusuna bağışlamıştır.

Mehmet Akif'in rahatsızlandığında bir grup insan ziyaretine gitmişler. Mehmet Akif bitkin bir hâlde yatağında yatarken, konuşma esnasında söz istiklâl Marşı'na gelmiş.

Ziyaretçilerden biri:
- “Acaba istiklâl marşı yeniden yazılsa daha iyi olmaz mı?” diye sorunca, bu söz üzerine yatağında bitkin bir hâlde yatmakta olan Mehmet Akif; birdenbire başını kaldırarak ona:

-“Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın” demiş.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İSTİKLAL
Gülistan ÇÖVÜT - Diğer Yazıları
Bütün Gülistan ÇÖVÜT Yazıları