poyrazoğlu otomotiv etiler

“İSRA” GECE YÜRÜYÜŞÜ

Mustafa Örki

19-03-2020

“Bir gece, kendisine âyetlerimizden/kâinatın işleyiş kanunlarından bir kısmını gösterelim diye kulunu Mescid-i Haram’dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya yürüten Allah, noksan sıfatlardan uzaktır. O, işitendir; görendir.“ İsrâ,1

Mushaf’a göre Kuran’ın on yedinci suresi adını ‘İsrâ gece yürüyüşü anlamına gelen ilk ayetinden alır. Sûre İsrail oğullarının tarihi yenilgilerini, uğradığı felaketlere yer verilir. Bunun amacı yükselme ve çöküş yasalarını hatırlatmaktır. “Herkesin (dünyadaki) amel (ve hareket) ini kendi boynuna doladık.” İsrâ, 13. Bu ayette geçen (...elzemnâhu tâ-irahu fî ‘unukih…) “kaderini boynuna bağladık” anahtar ayettir.

Hz. Muhammed sav Mekke hayatı içinde on üç yıllık çileli davet yıllarının son üç yılı ‘hüzün yılı’ olarak tarihe kaydedilmiş. O günler de boykot yılları, Hz. Hatice validemiz ve kendisini Mekke Müşriklerine karşı yanın da duran Amcası Ebû Talibin vefatı, Taif’te hiç hoş olmayan tavırları sonrasında Mekke’ye müşrik Mu’tim b. Atiy’ın korumasında girdiği günlerde nazil olmuş bir suredir.

İsrâ hakkında ilim sahiplerinin şu tespitini bende katılıyorum. İsrâ bir ödül töreni bir teselli mükâfatıdır. Evet, hüzün var ama yapılması gereken bir davet var, kısa bir süre sonra Medine’ye hicret var. Hz. Muhammed sav manen/iç kuvveti yerinde ve yüksek olması gerekiyordu. İsrâ bir teselli, mükâfat olarak tam zamanında geldi.

Bize gelince İslam’ı hayatı her şeyi, bir geceye bazı ibadetlere indirgemek yanlış olur. İsrâ suresinin 13. Ayetinin devamında Rabbimiz: “öyle ki, kıyamet günü önüne, her şeyi açık açık kaydedilmiş bulacağı bir defter çıkaracağız.” Sonra “Kitabını oku! Bugün sana hesap sorucu olarak kendi nefsin yeter.” 17,18 denilecek. İnsanın kaderi kendi çalışması ile yakından ilgilidir, hoşumuza gitmeyen ne varsa ‘kaderim’ dersek yanlış yapmış oluruz.

Bu dünya ve bizim hayatımız bitecek sonra hesap günü gelecek dünya ve ahiret teselli deyin mükâfat deyin kim istemez? Onun için bir ömür boyu çalışmak durumundayız. Tercihimizi iyi yapmak durumundayız, sonra pişman olmamak için.

İnsan hayatı harekâta göre düzenlenmiştir, durmak bitiştir, enerjiye ihtiyacımızın olduğu bir gerçek. Dün Hz. Muhammed sav neler yaşadıysa benzerlerini bizlerde yaşayacağız manen ve madden güçlü olmak durumundayız. Sevinç ve üzüntüler bizi etkiler, ama bu işin birde ahiret boyutu var. Ahirette sevinmek için çalışmalarımız devam etmeli. Peygamberler bizim rehberimizdir yol göstericimizdir, onların izinden gitmek itaat kavramı içindedir.

Yol azığımız ibadetler manevi enerci kaynağımız yol azığımızdır, ama bilelim ki bu işler bir geceye indirgenemez, bir ömür boyu sürmelidir. Dini hayatımızı belli gün ve gecelere hapsetmek yanlıştır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - “İSRA” GECE YÜRÜYÜŞÜ
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları