poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

İSLAM KADINI YÜCELTMİŞTİR

Mustafa Örki

12-06-2018

“Erkek olsun, kadın olsun; kim mü’min olarak sâlih bir amel işlerse, artık ona elbette hoş bir hayat yaşatacağız! Ve muhakkak onlara (âhirette) mükâfâtlarını, yapmakta olduklarının daha güzeli ile vereceğiz!” Nahl/16, 97

Hz. Ömer (r,a) “Biz cahiliye devrinde kadınlara hiç değer vermezdik. Ne zaman ki İslam geldi ve Kur’an’da kadına da yer verdi, o zaman bizde onların bizim üzerimizde hakları olduğunu kabul ettik.”(Sahih-i Buhâri 77)

Bu durum islamın kadına bakışını özetle göz önüne sermektedir. İslam kadını inkâr etmemiştir. İslam aslında zaman içinde değişen yıpranan değerleri yerine oturtmuştur. Erkek ve kadın Allah’ın kullarıdır, yaradılış gayeleri ve vazifelerinde farklılık olsa bile insandır.

“Ben erkek olsun kadın olsun, hiç birinizin yaptığı işleri asla zayi etmem”(Ali İmran/ 3,195)

“İlim öğrenmek her Müslüman’a farzdır ”Sünen-i İbn Mâce, el-Mukaddie,17 hadis no.224) Peygamberimiz (sav) Veda haccında “Kadınların Allah’ın erkeklere emaneti olduğunu belirtmiştir” Sahih-i Müslim 15,el Hacc,19 Hadis No:147

Cahiliyye bir döneme verilen addır, İnsanların haddini bilmezlik olarak ifade edilebilinir. Onlar bile her şeyi karşı çıkmamışlar. Günümüzde bir farklılık var, din-diyanet, İslam adına ne söylenirse karşı çıkan bir gurup var. Aslı nedir, nasıldır demeden “İstemezük” diye isyan ediyorlar.

İslam mahalli olması yanında evrensel değerler üretir. İslam Marufu emreder, iyilik ve güzellik demektir yani örfdür, münkerin zıddıdır. Münker aklın ve toplumun uzlaşamadığı şeylere denir.

Misal olarak evlenme yaşı meselesidir. Çocuk yaştaki kız çocuklarının evlenmesi durumudur. Akil baliğ yaşı ile rüşt yaşı iklim, coğrafi ve fizyolojik şartlara göre değişiklik gösterir. Hz Ayşe validemizin peygamberimiz(sav) evlendiğinde yaşı 17 olduğu akademik çalışmalarda ortaya çıkmıştır.

Nisa Suresi 4. Ayetinde nikâh için yaş belirtilmez, miras sahipleri için rüşte ermeleri gözetlenir. Buna rağmen kötü örnekleri olmuştur, bu durum İslam mal edilemez.

Ön yargıları ve çatışmaları bir tarafa bırakmalıyız. El birliği ile “maruf” olana sahiplenmeliyiz. “Münker” olan ne varsa, çocuk yaşta evlendirme, kötü alışkanlıklar (alkol, uyuşturucu ve fuhuş) gibi ne varsa karşı çıkmalıyız. Bu buna benzer olumsuzluklar üzerinden çatışma, düşmanlıklar üretmemeliyiz. Birlikte yaşıyoruz ve yaşayacağız.

Ramazan ayı yardımlaşma ayıdır, sadece ramazan değildir. Ramazan ayında bu yardımlaşmanın zirve yaptığı zamandır. Bu ay bitince savaş baltalarını çıkarmak çare de değildir.

Dine Diyanete saldırmak, incitmek isteyenlere derim ki; Ön yargı iyi değildir, her şeyden önce kendinizi zarar verirsiniz, sosyal barışı zedelersiniz. Yanlış olan varsa üzerine birlikte gidelim, ama anlayalım ve dinleyelim.

Biz Müslümanlar olarak; İslam “silm’dir”, barıştır birlikte yaşamaktır diye inanırız. İslam’a gönül veremeyebilirsiniz ama saldırma hakkınız yok. Yanlış olanları malzeme kullanma hakkını kötüye kullanmanız metliğe sığmaz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İSLAM KADINI YÜCELTMİŞTİR
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları