poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

IŞİD DEAŞ BUNDAN SONRA NE YAPACAK 

Ufuk GÖKMEN

23-09-2017Bu köşeyi takip edenler Deaş'ın nasıl ortaya çıktığı ve cihat kavramının söz konusu terör örgütlerinin elinde nasıl istismar edildiği konularındaki yazılanları hatırlarlar. Bu nedenle Deaş'ın geçmişinden bahsetmeyeceğim.

Irak'ta ABD Askerlerine ve Şii topluma saldırdıktan sonra Musul, El Bab, Rakka gibi şehirleri ele geçiren Deaş terör örgütü bu günlerde pek çok noktadan geri çekilmeye başladı.

Deaş'ın sattığı petrolleri almaktan kimse çekinmiyordu. Bu gerçek bilindiği halde bir anda dünyanın bütün otoriteleri Deaş ile mücadele için kurulan koalisyonlara dahil oldular.

Rusya bir taraftan, ABD bir taraftan Deaş ile mücadeleye girişti. Irak ordusu, Haşdi Şabi milisleri ortak düşmanlarına karşı savaşıyorlar.

Benzeri uluslararası konjonktür ortaya çıktığında gençleri ölüme sürmeyi fırsat sayan PKK dahi dünyayı bu şeytani örgütten temizleyecek koalisyona dahil oldu.

Deaş ile mücadelede PKK'nın konumu başka bir yazının konusu. Türkiye'ye rağmen ABD tarafindan ileride İran'da yapılacak operasyonlara hazırlık olarak destekleniyorlar diyerek asıl konumuza dönelim.

Deaş, ele geçirdiği topraklarda tutunamayacağını biliyordu. Bu nedenle petrol, tarihi eser, köle kadınlar demeden elde ettiği ne varsa satmaya başladı.

Bu şeytani terör örgütü gücünü herkese gösterdikten sonra 2017'de daha farklı bir strateji geliştirdi; Kendisini din adına cihat yapan bir otorite konumuna getirmek istedi.

Bu planı, kasım 2015 tarihinde Paris saldırısı2016-2017yılbaşı kutlamalarına saldırılar, Berlin, Madrid saldırıları yaparak hayata geçirdi.

Hristiyanların sembol değerlerine saldırıp sert karşılık bekliyor ve bu sayede kendini Haçlı seferlerinin karşısında Cihatçı konumuna getirmeye çalışıyor.

Bu hedefinden anlıyoruz ki Deaş, dünyanın her yerinde Hristiyan, Musevi ya da Budistlerin kutsal saydığı günlerde ve noktalarda eylem yapacak. Kendisine karşı Hristiyan ve Musevi dünyadan daha sert açıklamalar ve müdahale gelmesini bekleyecek.

Hiç bir toplumsal tabana dayanmayan şiddet ve güç gösterileriyle taraftar toplayan örgütler böyledir.

Anlamsızca buldukları her boşlukta saldırı yaparlar. İnsanlar onların ilk hamleleri karşısında şaşkınlığını attığında, hak ettikleri karşılığı görmeye başlarlar. Bu aşamada rakip grupların birinden destek alabilmek için diğer tarafın kutsal değerlerine saldırırlar.

Deaş'ın 2017 hedefi de böyle gelişti. Varlığını devam ettirebilmek ve taraftar bulabilmek için batılı ülkelerde terör eylemleri yapıyor.

Ne acıdır ki Deaş, yaptığı eylemlerle Müslüman inancı karalıyor . Aslen Müslüman topluma zarar veriyor.

ABD ordusunda önemli görevler yapmış albay Michael J. Mooney War and Rocks dergisinde yayımlanan makalesinde; Deaş'ın şehirlerde eylem yaparak varlığını devam ettirmek istediğini, eylem alanının ABD sınırlarına dayandığını, anlatmış.

Amerikalı albay uluslararası kamuoyunun Deaş karşısında birlikte tavır almazsa çözüm üretemeyeceğini belirtiyor.

Doğru söze ne denir. PKK da dahil olmak üzere terör karşısında bütün ülkeler ortak tavır alabilmelidir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - IŞİD DEAŞ BUNDAN SONRA NE YAPACAK 
  • Bedri Usta 23-09-2017
    Ufuk Bey, lütfen yazmaya devam ediniz. Analizleriniz, adınız gibi ufkumuzu aydınlatıyor. İyi ki varsınız.
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları