poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

İRAN BAŞKA ÜLKELERE BENZEMEZ 3

Ufuk GÖKMEN

12-07-2018

İran merkezli olarak yaşanacak gelişmeleri ve sebeplerini analiz etmeye devam ediyorum.

İlk iki yazıda Ortadoğu'daki siyasi çalkantılardan bahsetmiştim. Özetle; ABD, İsrail, Mısır ve Suudi Arabistan cephesinin karşısında İran'ın tek başına kaldığını, Rusya'nın İsrail ile yakın durduğunu belirtmiştim.

Dış güçlerin doğrudan müdahale etmek yerine İran'ın dolaylı olarak desteklediği silahlı gruplara yönelik bir müdahale yapılması daha olasıdır.

İsrail İran rejiminin de değişmesini talep etmektedir. Netanyahu bu talebini dünya kupası açılışında mesaj olarak iletti. Yani İsrail'in birinci önceliği İran yönetimine yapılacak müdahaledir.

En son sıcak gelişme ise; ABD'nin İran'ın satışa sunduğu petrolü engelleme tehdidine, Ruhani tarafından verilen "Hürmüz boğazını kapatırız " cevabıdır.

Bu gelişmelerden anlaşılıyor ki; İran çevresindeki gerilim devam etmektedir.

İran, her bakımdan farklı bir ülkedir. Tarihinde güçlü devletlere ev sahipliği yapmış olsa da en güçlü sanıldığı dönemde beklenmedik yenilgiler yaşamıştır.

Yunan Sparta efsanesine göre büyük İran ordusu Leonidas'ın arkadaşı 300 Spartalıya yenilmiştir.

Efsane bir tarafa, m.ö. 450 yılında büyük bir orduyla Yunanistan seferine çıkan kral Serhas savaş bitmeden vazgeçip geri dönmüş, orduyu emanet ettiği Mardonios ölünce sefer, hezimetle sonuçlanmıştır.

Büyük İskenderin en parlak zaferi, 300 Spartalı efsanesinden 150 yıl sonra Anadolu'da Darius karşısında galip gelmesidir.

Bu iki savaşın anlamı; liderlerine köle anlayışıyla bağlı olan Pers (Farisi ) toplumunun liderleri öldüğünde ya da esir edildiğinde karşı tarafa boyun eydiğini göstermesidir.

İran Sasani devletinin Hz Ömer döneminde İslam ordularıyla karşılaştığı Kadisiye ve Nihavend savaşlarında da aynı sonuç ortaya çıkmıştır;

Kadisiye'de çok daha güçlü olan İran ordusu komutanları Rüstem öldüğünde, Nihavend savaşında yine üstün olmalarına rağmen komutanları Firuzan kaçmaya başladığında yenilmişlerdir.

Keza Çaldıran savaşında Yavuz Sultan Selim'in liderliği Şah İsmail'e üstün geldiği için Osmanlı'nın zaferine dönüşmüştür.

Benzeri örnekler tarih sayfaları karıştırıldıkça bulunabilir. Lakin bu coğrafyada güçlü ve zengin devlet geleneğinin izlerini hiç kimse silemez.

İran, güçlü devletler kurabilme becerisi ve savaşma azmiyle her zaman Ortadoğu'nun mihenk taşı olmuştur.

Kasr-ı Şirin anlamasından sonra hiç bir sorun yaşamadığımız dost ve kardeş İran halkının huzurlu ve mutlu yaşaması her zaman dileğimizdir.

İran topraklarında yine güçlü bir lider çıkıp halkını koruyacaktır. Korumalıdır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İRAN BAŞKA ÜLKELERE BENZEMEZ 3
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları