poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

İRAN BAŞKA ÜLKELERE BENZEMEZ 2

Ufuk GÖKMEN

05-07-2018

ABD/İSRAİL tarafından İran'ın hedefe konulduğuna yönelik yazı üzerine okurlar tarafından daha ayrıntılı bilgi vermem istendi.

İlk yazıda İran'ın dış müdahale ile yıkılamayacağını belirtmiştim.

Geçtiğimiz yılın sonunda 28 Aralık'ta başlayıp büyüyen olaylardan sonra geçen hafta döviz kurunun artması nedeniyle İran halkı yeniden sokağa döküldü.

Kepenkleri kapatan esnafın, genellikle yönetimi destekleyen Azeri ve Farisi olmaları dikkat çekti. Çünkü rejimin pastar birimlerinin kontrolündeki esnafın eylemlere destek vermesi güvenlik birimlerinin içinde de sorunlar olduğuna işaret ediyor.

Olaylar duruldu zannederken bu defa İran halkı, şebeke sularındaki kirlilik ve su kesintilerini protesto etmek için meydanları doldurdu.

Çok daha ilginç olan gelişme bizi de ilgilendiriyor;

Rejimle yetmiş yıldır hiç bir sorunu olmayan peşmergeler İran tarafında kasaba ve köylere indi, halka yönelik direk propaganda çalışmaları yaptı ve görüntüleri paylaştı.

Bütün bu gelişmelere ilave olarak bir dönem İran’ın en güçlü muhalif örgütü olan Halkın Mücahitleri’nin Fransa’daki toplantısına ABD Başkanı Donald Trump'ın avukatı ve eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani de katılarak konuştu.

Giuliani örgütün kadın lideri Meryem Recavi’yi överek, “Artık gerçekten İran'daki rejimin sonunun yaklaştığını görebiliyoruz. Mollalar gitmeli. Dini lider gitmeli. Yerlerine Recavi'nin temsil ettiği demokratik bir hükümet gelmeli. Özgürlüğe çok az kaldı. Seneye bu toplantının Tahran'da düzenlenmesini istiyorum!” dedi.

Halbuki Halkın Mücahitleri Örgütü ABD ve AB tarafından terör örgütü olarak kabul ediliyordu. Fransa 2003 yılında bu örgüte yönelik geniş çaplı bir operasyon yapmıştı.

Şimdiyse bayan Recavi, Fransa'da İran Ulusal Direniş Konseyi'nin (İUDK) seçilmiş başkanı olarak rağbet görüyor. Eşi Mesut Recavi, silahlı grupları yönetmeye devam ediyor.

Bütün bu olanlar, ABD'de CIA'nın İran Misyon Merkezi başına Michael D’Andrea isimli kişinin atanmasıyla başladı.

Özetle diyebilirim ki; bizler İran söz konusu olduğunda Michael D’Andrea, Rudy Giuliani ve Meryem Recavi isimlerini bolca duyacağız.

Verdiğim ayrıntılı bilgilere ilave olarak başlıkta belirttiğim ifadenin açıklanması için İran toplumunun özelliklerinden de bahsetmeliyim;

İran toplumu liderlerine inandığı takdirde onlar için canını ortaya koyabilen savaşçı bir toplumdur.

Irak savaşında 150 bin Irak askerine karşılık 1.5 milyon İran'lı hayatını kaybetmiş, buna rağmen rejime güven daha da gelişmiştir.

Toplum halen, aşiret yapısını bozmadan aile büyüklerine ve aşiret reislerine büyük oranda bağlılık göstermektedir.

Bilinenin aksine kadınlar İran yönetiminde ve yerel meclislerde önemli oranda söz sahibidirler.

Zerdüşt oldukları dönemde dahi dini liderlere büyük saygı gösterilmiştir, bu gelenek halen devam etmektedir.

Anlaşılacağı gibi, İran'da anneler, geniş ailelerin liderleri ve din adamları ikna edilmeden yönetim değişikliği yapılamaz.

İzleyelim bakalım.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İRAN BAŞKA ÜLKELERE BENZEMEZ 2
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları