poyrazoğlu otomotiv etiler

İNSANLIKTAN ÇIKARAN TEKÂSÜR

Mustafa Örki

01-06-2018

“Onlar, gaybe inanırlar,namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler” Bakara/3

Kur’nın en uzun suresi olan Bakara 116 âyeti İsrailoğullarının yahudileşme/dünyevileşme macerasından bahseder. Sakın sizler onlar gibi olmayın der.Maddileşme madde olan ne varsa herşeyden daha değerli görmek hastalıktır, büyük tehlikedir. İnsan sadece dünyayı önem verir sonrasını, ahireti yok sayarsa dengesi bozulur.Dünyası âhireti ziyan olur, Rabbim korusun!

İnfak ayetinin ilk geçtiği sûre Yasin suresi 47.ayettir. Yararlı olan bir şeyi muhtaç olanlara karşılıksız vermek paylaşmaktır.Farz olan zekat, ramazana has olan olan fıtır sadakası, nafile olana sadaka denir. Lazım olan denge Rabbimiz:”Eli sık olma saçık savurma,sonra kınanır ve çaresiz kalırsın” İsra/17,29

Batıdan bir örnek verelim Kur’an Mesaj adlı üç çiltlik eseri olan Muhammed Esed’in müslüman oluşuna giden yolda Tekasur suresi önemli bir yer tuttar. Biriktiren paylaşayı unutan batı mutsuzdur. Batı bugün yüz hatta iki yüzyıllık stok yapmıştır,ama tedirgindir

Yahudiler ise “Tekasürün” zirvesindedirler. Bugün dünyada öyle yahudiler var ki bir ülkenin toplam milli geliri kadar parası var. 5 Yahudinin serveti bir araya gelse Afrika'da aç açıkta insan kalmaz.
"Aşağılık maymunlar olun!" ilahi şamarına maruz kalmış olan Yahudi, maymunlar gibi dünya malına yapışıp Allah'ı, ahireti, insanlığı,fazileti unutmuştur. Bugün bu hastalık maalesef Müslümanlara da bulaşmıştır. İnanılmaz bir hırs!
Memleketinden köyünden çıkıp büyük şehirlere gelen fakir iken zengin olup, hırsı gözünü bürüyen bir çok insan var.. Biriktirdikçe biriktiriyor, yemiyor içmiyor, Ömrümün sonuna doğru çok zengin oluyor ama artık yeme içme harcama İnfak yeteneklerini kaybediyor.
Kazanma hırsı öyle bir şey ki hiç bir miktar onu tatmin etmiyor. Hiçbir makam mevki ona kâfi gelmiyor. Biriktirdikçe karakter gidiyor, insanlıktan çıkıyor, parasıyla tufeyli bir karaktere büründürdüğü çoluk çocuğunu da perişan ediyor, kendisine de yazık ediyor. Allah'ım bizi tekasür manyağı olmaktan koru!.

Tekasur dünyaya ait, maddi olanın en üstün, en değerli olan şey olduğuna inanmaktır. Maddi olan her şeyin bir gücü var. Mekke Müşrik aklı nasıl çalışıyor? Biz sizden üstünüz, değerliyiz öyleki kabirlerdeki ölülerimiz bile sayıca sizden çoktur diyeolardı.Daha çok mal sevdası onları fena oyalamıştı ,aldatmıştı.

Çok malla elde edilen şeylerin her kapıyı açacağını zannetmektir Tekasur bağdatlı Cüneyd derki; “Fakr hiç bir şeye sahip olmaman değil dünyalara sahip olsan da dünyaların sana sahip olmasına izin vermemendir”

Mesele nedir? Geçici olan ile olmayanı, değerli olan ile depersizi ayırt edecek kesin bilgiyi sahip olma meselesidir. Allah’ın verdiği nimetler emanettir, bu nimetlerin hesabı mutlaka sorulacaktir.”Elbet O gün tüm nimetlerden hesaba çekileceksiniz” (102,8) 1 Haziran 2018.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İNSANLIKTAN ÇIKARAN TEKÂSÜR
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları