poyrazoğlu otomotiv etiler
8 Ağustos 2020 Cumartesi

İNSANIMIZ  KİME  TAPIYOR ?.

Atilla Sezener

06-12-2019

Yazının başlığını gören “ Bu da lâf mı, elbette Allah’a” tapıyor derse, ona “ne kadar eminsin ?” diye sorarım.

Konuyu biraz açalım. İslam dininde “en büyük ve affedilmez günah” Allah’a şirk koşmaktır. Yani Allah’tan başkasına tapmaktır. Kuran da en cahilin bile anlayacağı yeterince ayet vardır.

Örneğin, üniversite imtihanına giren bir öğrencinin anası, Oruç Baba’ya gidip dua ediyor, çocuğunun tıp fakültesini kazanmasını istiyor. Yanında getirdiği çanta, su şişesi, atkı vesair eşyalarını türbenin çeşitli yerlerine sürüyor. O arada birileri çıkıp:

-Ey hanım!. Oruç Baba’ya yüce Tanrı, kendi adına duaları ve niyazları kabul etmesi için vekalet mi vermiş?, din kitabımızın neresinde böyle bir hüküm var?, dese, acaba kadın ne cevap verir?. Bana göre şöyle bir cevap verebilir:

-Herkes yapıyor ya?.

Herkesin yapması ve inanması, bir işin doğruluğunu göstermez. Asırlarca milyonlarca insan Dünya’nın düz olduğuna inanmıştı.

Bu ülkede saçmalama vergisi olmadığından birçok kişi desteksiz sallıyor. Yine bir keresinde Oruç Baba Türbesine gelen bir kadın mezar üzerine mektup bıraktı. Uyanık bir kadın gazeteci kadın gittikten sonra mektubu alıp açtı ve oradaki kameralara tuttu. Kadın mealen şöyle yazıyordu “Oruç Baba, benim kızıma bir doktor koca nasip eyle” .Denizli’de DEHA televizyonunda yorumculuk yaparken bu olayı anlatmış ve şöyle demiştim.” Aslında Oruç Baba kadının isteğini yerine getirecek ama, kadının nasıl bir doktor istediğini bekliyor. İstemişken dahiliyeci mi, operatör mü, göz mütehassısı mı, v.s yazılmasını bekliyor”

İşin şakası bir yana ama, bu dev saçmalığa ne buyrulur?.

Türkiye’de en çok ziyaret edilen dini yerlerden biri Eyüp Sultan Camiidir. Oranın imamı oldukça bilgili biridir. Çok iyi hatırlıyorum şöyle demişti: “Buraya gelenlerin yüzde 95’i Eyüp Sultan’a yüzde 5’i Allah’a tapıyor. Eyüp Sultanın ne gibi bir özelliği var ki insanlarımız ona tapıyor?. Bunu aşırı cehaletten başka bir şeyle izah etmek mümkün müdür?.

Sanıyorum çaresizlik ve dinin ne olup olmadığını kavrayamamak bir kısım insanımızı çeşitli saçmalıklar yapmaya zorluyor.

Hastalık hallerinde, kızına veya oğluna kısmet açılmasını istediklerinde, bir okulu veya işi kazanma arzularında ve benzer durumlarda insanlarımız olmayacak yerlerden olmayacak taleplerde bulunuyorlar. Aslında en büyük günahı işlediklerinin farkında bile değiller. Allah onları bağışlasın.

Öte yandan ortalık baba ve dedelerden geçilmiyor. Hangisinin gerçek hangisinin uyduruk olduğunu bilen yok. Zuhurat Baba, Telli Baba, Gözcü Baba, Tuzcu Baba, Bardakçı Baba, Helvacı Baba, Tezveren Baba, Kılavuz Baba, Barak Baba, v.s dopdolu. Dedeler de var. Hakim Dede, Murat Dede, Susuz Dede, v.s.

İnsanlar gerçeğe değil, gerçek gibi görünen şeye inanırlar. Elbette bunun bedelini de öderler.

Son sözüm: Allahtan başka tapacak yoktur. Gerisi masaldır ve günahtır. Saçmalamanın adı da din değildir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İNSANIMIZ  KİME  TAPIYOR ?.
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları