poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

İNSANA DEĞER VERME

Mustafa Örki

03-08-2017

“Andolsun, biz Âdemoğluna şan ve şeref sahibi kıldık/ikram ettik. Onu üstün ve şerefli kıldık. Karada ve denizde taşıdık/ulaşım imkânları sunduk. Temiz besinlerle onları rızıklandırdık. Yine onları yarattıklarımızın birçoğundan cidden üstün kıldık.” 17,70 İlim sahipleri derler ki; Allah insanoğluna yokluktan varlığa, varlık içinde ruh üfleyerek, ruh içinde akıl ve irade vererek, peygamber ve vahiy göndererek üstün kılmıştır.

Allah’u Teâlâ’nın insana ikramı sürekli olarak devam etmektedir. Küfür bu ikramı görmemek demektir. İnsanın Allah’u Teâlâ’ya itaati değerdir, para ile ifade edilemez. Mekke müşrikleri madde gözü ile baktıkları için Peygamberimizin resul oluşunu kabullenemediler sanki sen kaç paralık adamsın der gibiydiler.

“Sen elbette yüce bir ahlak üzeresin.” 68,4 O kitap nedir iman nedir bilmez iken de muhteşem bir ahlaka sahiptin” 42,52 eşliğinde bakılınca hiçbir müşrik bu ahlakı şartların kaçına sahipti? O önce nasıl çaresize çare oluyorsa sonrada aynı idi. Üstelik ayrım gözetmiyordu. Allah’u Teâlâ kullarını değer veriyor, bir kesimi bu değeri değer olarak kabul ederken birçoğu tanımıyor. Biz dini değerler manzumesi olarak kabul edeceğiz ve hayatımız müddetince yaşama gayreti içinde olacağız. Biz ne yapacağız? İki örnek verelim kendimden olsun istedim.

Biri olumlu diğeri menfidir. Önce olumsuz olanı anlatalım, kişi veya kişileri değil zihniyeti eleştiriyoruz. Vazife yaptığım Kasabaya geldikten sonra halkı hakkında az çok fikir sahibi olmakla beraber yakından tanımak için kahvelere gidiyordum. Kasabada 3 tane kahve var. Genelde siyasi görüşe göre oluşmuş. Birine her tür fikirden olan gidiyor, namaz sonrası gidip oturdum. Az sonra biri geldi, kahveci ne içersiniz diye sordu.

Biraz sonra dedi, adam gitti. Beş dakika sonra çağırdı kahve içelim hocama da sor dedi. Önce benim ikramımı kabul etseydi kahvesi içilirdi, adam bizim zaafımızı arıyor. Sonra dedi ki siz bizim hocamızsınız bir ihtiyacınız olursa bize gelin dedi. Yaklaşık 7 yıl kaldım bir defa olsun ricaya gitmedim. O tür zihniyet sahibi olanlar için değer yok fiyat var, aklı sıra satın alacak her şeyi. Ebu Leheb öyleydi malı onun helakine sebep oldu.

İyi örnek; 1988 yılında Denizli’ye geldim, Kaleiçi esnaflarından sarraflarından biri ile dost olduk. Bir ara sordum, istifade edebileceğim bir başkası var mı? Var dedi. İsmini verdi gittim, selam verdim ben sizinle konuşmaya geldim.

Buyur etti, oturdum sonra ayağa katlı, ceketini düğmeledi, ne içersiniz dedi. İki hafta sonra tekrar geldim, ayni seremoni. Çay söyle şeklinizi merak ediyorum dedim bana dedi ki, Siz benden bilgi almaya gelmişsiniz, bana değerli buluyorsunuz bende size değer verdiğimi göstermek istedim dedi, olgunluk başka bir şey.

İnsan olması kadın-erkek, zengin-fakir olması fark etmez samimi olarak karşımızdakini değer verelim yeter. Peygamberimiz de öyle idi.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İNSANA DEĞER VERME
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları