etiler poyrazoğlu otomotiv
12 Aralık 2019 Perşembe

İNSAN İÇİN KİBRİN SONU FELÂKETTİR! (8)

Önder Göçgün

20-11-2017

Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları:

(Geçen yazıdan devam)

Önceki yedi yazımızda Hz. Mevlâna’nın, “Kibirlenme, ululanma, kendini büyük görme! Sonuna bak hele, sonuna! Bu kibirlenmenin sonunda bakalım seni neler, ne felâketler bekliyor?” şeklindeki sözünden hareketle:

“İnsanlara karşı büyüklenme, onlara yüksekten bakma, kendini beğenme gibi anlamlar taşıyan ‘kibir’, son derece olumsuz, kötü huyların başlarında yer alır.

İnsan için asıl olan; sadece dışta yaşamaması, varlık şuuru, bilinci içerisinde zaman zaman içine dönmesini de bilerek kendisini iyi tanıması, bilmesi ve sonuçta alçakgönüllü, hoşgörülü, olgun bir hâle gelmesidir.

Herkes, önce kendine, sonra da ailesine, yakınlarına, yakın çevresine, milletine ve en geniş şekilde bütün insanlığa karşı sorumludur. Bunu, çok iyi bilmek ve ona göre davranmak ise, herkesin birinci derece görevleri arasındadır. Bu anlayışa, ‘mesuliyet şuuru’ ya da ‘sorumluluk bilinci’ adı verilir.”

demiş idik. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim:

Hz. Mevlâna, başka bir sözünde:

“Olgunluğun nişanı, belirtisi; başkalarının o kişiye meyletmesi; ilgi, saygı ve sevgi göstermesidir. Bu da, tevazu, alçakgönüllülük ile olur.”

hükmünün yanı sıra, bunu bütünler tarzda; insanın büyüklenmeyi terk ederek, kendine yakışan alçakgönüllülüğe sarılması gerektiği yolunda, şu önemli mesajı verir:

“Sakın mağrur, kibirli, kendini beğenmişlerden olma; sana verilenlere şükredici ve alçak gönüllü ol. Kendini beğenmişlik ve böbürlenme, ancak şeytana özgü bir davranıştır. Sen insansın, o hâlde insana yakışan alçakgönüllülüğü elden bırakma. Tevazuda, alçakgönüllülükte toprak gibi ol! Toprağı kendine örnek al!

O toprak ki, herkesin ayakları altında çiğnendiği hâlde, bak bütün canlıları rızıklandırıyor; su veriyor, ekmek veriyor, besleyip büyütüyor ve yaşatıyor. Öldüklerinde de sinesini, kucağını açıp onlara kendi içinde yer veriyor.”

(Devam edecek)

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İNSAN İÇİN KİBRİN SONU FELÂKETTİR! (8)