etiler poyrazoğlu otomotiv

İNSAN İÇİN KİBRİN SONU FELÂKETTİR! (6)

Önder Göçgün

30-10-2017

Mevlâna’dan Seçme Sözler ve Yorumları:

(Geçen yazıdan devam)

Önceki beş yazımızda Hz. Mevlâna’nın, “Kibirlenme, ululanma, kendini büyük görme! Sonuna bak hele, sonuna! Bu kibirlenmenin sonunda bakalım seni neler, ne felâketler bekliyor?” şeklindeki sözünden hareketle:

“İnsanlara karşı büyüklenme, onlara yüksekten bakma, kendini beğenme gibi anlamlar taşıyan ‘kibir’, son derece olumsuz, kötü huyların başlarında yer alır.

İnsan için asıl olan; sadece dışta yaşamaması, varlık şuuru, bilinci içerisinde zaman zaman içine dönmesini de bilerek kendisini iyi tanıması, bilmesi ve sonuçta alçakgönüllü, hoşgörülü, olgun bir hâle gelmesidir.

Hz. Mevlâna bunu, ‘ekşi koruğun; olgun, tadına doyum olmayan üzüm hâline gelmesi’ şeklinde özetler.

Bunun iyi bir şekilde farkına vararak, başka insanlara ve hatta bütün yaratılmışlara karşı her türlü gururdan, kibirden, büyüklenmeden sıyrılarak, verici olmak ve ona göre yaşamak, yani alçakgönüllü davranmak da insanın görevidir.”

demiş idik. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim:

İnsanı, çoğu zaman farkına varmadan en çok yıkan, yiyip bitiren, negatif, olumsuz ve giderek karamsar, gergin, sinirli hâle getiren hususların başında; hiç şüphesiz içine yerleşen ve kimseleri beğenmeme, insanlara tepeden bakma demek olan, “benimki ben!” duygusu ve anlayışı gelir.

Ünlü Halk şairimiz Karacaoğlan, bir Koşma’sında:

El âriftir yoklar senin bendini,

Dağıtırlar tuzağını, fendini;

Alçaklarda otur, gözet kendini,

Katı yükseklerden uçucu olma!

der. Bununla anlatmak istediği de, şudur: Toplum içerisinde yaşayan insan, daima başkalarının kontrolü altındadır. Onun için, kendisini ve davranışlarını çok iyi ölçüp biçmelidir. Aksi halde kibirlenip, böbürlenmenin, kendini beğenip, insanlara tepeden bakmanın ve bu yolda atacağı yanlış adımların cezasını, zararını yine bizzat kendisi çeker.

(Devam edecek)

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İNSAN İÇİN KİBRİN SONU FELÂKETTİR! (6)
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları