poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

İNSAN HATA YAPAR, HATASIZ OLAN ALLAH’TIR

Mustafa Örki

08-03-2018

“Onlar, Allah’ın gücünu gereği gibi kavrayıp takdir edemediler:nitekim Allah kavi/herşeye muktedir olan Aziz/otorite sahibidir” Hac/22,74 Bir önceki âyette İnsanlığa bir verir rabbimiz. Yalvarıp yakardığınız sinek bile yaratamaz.diye hatırlatır. Mekke müşriklerin üzerinden insanlara dikkat çeker. İnsanın kendini yeterli görmesi veya Allah dışında itaat edilecek bir varlık ihdas etmesi Allah’ı gereği gibi tanıyamamışındandır.

Allah’u Teala kendini tanıtır O Subhandır. Yaradıklarını benzemez her türlü noksanlıklardan uzak olmasıdır. O yaratır işinde eksiklik yoktur, yerli yerinde emir ve yasak koyar, Kullarını hidayet/yol gösterir, rehberliğinde eşi benzeri yoktur.

İnsanların iman etmeleri kalbin yönelmesi,îkân yöneldiği şeyden tatmin olması halinde söz dinler ve sonucunda mutlu olur. Her şeyden önce doğru bilgi lazım ve sonra o doğru bilgilere göre hareket etmesi gerekiyor.

Bir şeyi bir kez daha itiraf etmem lazım: Ben insanım bilerek bilmeyerek hata yaparım, yapıyorum asla eksiksiz ve kusursuz değilim. Hataları en aza indirmek ancak Allah’ın emirleri doğrultusunda bir hayatla mümkündür.

İnsanımızın kulluk proğramındaki tutumu Allah’ı tanımasına bağlıdır. Özen gösteren göstermeyen O’nu tanıması ile izah edilebilir. Müşrik Araplar bir Allah’ı tanıyor ve inanırken başka ilahların varlığınıda kabul ediyorlardı. O gökte idi, uzaktı, gücü sınırlı idi, herşeye gücü yetmeyeceği için inanıyorlardı. İlahların bire indirilmesini kabul edemediler,

Günümüzde insanımız için; iman zayıflığı amel eksikliğini ve kusurlu davranışlara sebep olduğunu söylersek yanlış olmaz. Peki, ne yapacağız? Vahyi anlamak için gayretimiz olacak ve sonra Hz. Muhammed(sav) nasıl uygulamış onu bilmeli ve hayatımıza yansıtmalıyız.

Merhum Akif bir şiirinde iyiliği emretme ve kötülüten men işini kardeşin kardeşe işi olarak niteler. Kendimi ve çevremdeki müminler için eksikliği gündeme getirerek yüklenmek için bu durumun ciddi olduğunu hatırlatmak görevim

Rabbimiz bir âyette; “Allah yüklerinizi hafifletmek ister, çünkü insan zayıf olarak yaratılmıştır” Nisa/4,28 Bu durum insanın aleyhine değil tam tersi lehinedir. Rabbimiz işimizi kolaylaştırıyor. İnsan bir yere sığınmak ister. Allah büyüktür, güclüdür, insanı O yaratmıştır insanı en iyi yaratan bilir. İnsan vakit geçirmeden yüce olan ne diyor der, anlar ve gereğini elinden geldiğince iyi olanları yapmalıdır.

İnsan hata yapar, ama bile bile hata yapmaya devam ederse bu hata olmaktan çıkar kasti olana dönüşür. Rabbimiz bilgilendirmiştir, iş biz kulların tercihine kalmıştır. Tercihimizi iyi yapmalıyız. Rabbimizi tanımaya çalışmalıyız, O bizi kendini tanıtmış.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İNSAN HATA YAPAR, HATASIZ OLAN ALLAH’TIR
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları