poyrazoğlu otomotiv etiler

İNCİLİ  ÇAVUŞ  

Atilla Sezener

25-04-2020

Çok üzgünüm, İncili Çavuş’un inandırıcı doğum ve ölüm günleri kaydı yok. Sadece kesin olarak Padişah 1. Ahmet döneminde (1603-1617) yaşadığı biliniyor.

*

Siyaset ve devlet adamı olmasının yanı sıra hazırcevaplığıyla da göz kamaştırmıştır. Gençliğinde bir ok atma yarışması sonucu birinci gelince Padişah tarafından çavuşluk rütbesi verilmiş ve bu sıfatı ömrü boyunca kullanmıştır.

*

Padişah 4. Murat zamanında (1623-1640) İran’a elçi olarak gönderilmiş, Bağdat’ın işgali üzerine gerginleşen Osmanlı-İran ilişkilerini düzeltmiş, iyi bildiği Farsçası, keskin zekası ve hazırcevaplığı ile İran Şahını ikna ederek, lehimize barış anlaşması yapılmasını sağlamıştır.

*

Şah Abbas, onu ve elçilik mensuplarını ihtişamını göstermek için sarayına davet eder. Sarayda Şah’ın kapağı çok değerli inci, elmas ve zümrütlerle kaplanmış gözleri kamaştıran bir mangalı vardır. Türk heyeti bir yerden diğer yere giderken, saray çalışanları aldıkları talimat gereği mangalı kaşla göz arasında yeni gösterilecek yere taşırlar. Bu İncili Çavuş’un gözünden kaçmaz. Gezi tamamlanınca Şah:

-Sarayımı nasıl buldunuz ? diye sorunca İncili:

-Şah Hazretleri Sarayınız çok güzel ve muhteşem: geze geze bitiremedik. Çok yorulduk ama, mangalınız da bizimle beraber yoruldu.

**

Haydi bir tane daha yazayım. Fransızcayı çok iyi bildiğinden Paris’e elçi olarak gönderilir. Fransa Kralı, İncili Çavuşun kara kuru haline bakarak:

-Padişahınız bana senden başka gönderecek adam bulamadı mı?, diye sorunca şu cevabı alır:

-Padişah efendimiz, adamına göre adam gönderir. Beni size bunun için yollamış olmalıdır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İNCİLİ  ÇAVUŞ  
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları