poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

İNANLARIN YÜREKLENDİRİLMESİ

Mustafa Örki

15-02-2018

“(Ey Peygamber) Müminlerisavaş hususunda cesaretlendir” Enfâl/ 8,65

Savaşın amacı ne kadar meşru olursa olsun yine de istenmeyen, korkulan, acı ıstıraplara vesile olan bir harekattır.Bu sebeple savaşanların maddi-mânavi teşvike ihtiyaç vardır. Peygamberimiz(sav) savaşlarda bunu yapmış Allah’ın gazilere, şehitlere vaat ettiği ödülleri hatırlatmış ve saşanlara teşvik etmiştir. O günden bu güne komutanlar askerlerine coşturmak, cesaretlendirmek için mehter giibi Mûsiki dahil değişik yöntemlere başvurmuşlardır.

Mehmetçiklerimiz Çanakkale siper savaşlarında hücüm öncesi cenaze namazı kılmaları, bilenlerin Kur’anı kerimden bildiklerini Fetih Sûresi gibi, okuyor, kimi şehadat getiriyor bazıları “Anam beni yetiştirdi, bu yollara yolladı şarkısısnı” söylüyordu. Hepsi ne yaptığının şuurundaydı. Ölürsek şehit kalırsak gazi olacağız. Bu mertebenin Allah indinde bir karşılığı var olduğunuda biliyorlardı.

Korku fırti bir duygu Allah’u Teala kullarını korumak için vermiş, her şeyden korkmak, hiç bir şeyden korkmamak hastalıktır. Ortası cesarettir, cesur olanlar kontrollü bir ruh hâlini sahiptir.Korkuyu yenmek için teşvik önemlidir, ölüme ve öldürmeye giden meçhule gidiyor. Ne olacağı belli değil. O anda arkasında dua edenlerin varlığı onu sakinleştitecektir.

Harrıd kelimesi teşvik et, yüreklendir manasına verenler derler ki: Harad, maddi ya da manevi çöküş, tükeniş, zihni direncin kırılıp yok olması anlamlarına geliyor.Marradahu nasıl hastalıktan arındırdı anlamına geliyorsa “harradahu” onu psikolojik ve zihinsel çöküşten kurtardı anlamlarına gelir. (Ragıp el-ısfahani Müredaat)

Elmalılı Hamdi yazır Tefsirinde “Ey Nebi müminleri savaşa iyice ta’lim edip, eğitip hazırla ve teşvik eyle ayetin devamında “Eğer sizden yirmi tane sabreden olursa iki yüze galip gelir”bedir günü peygamberimizin Ashabı bilgilendirdiği ne yapalım diye sorduğunu bilyoruz., Sahabenin cesur olanların “Sen atını denize sürsen biz arkandan geliriz” diye cevap verdiği Siyer kitaplarında anlatılır. Bunun üzerine Müminlerin üzerine “Sekine” indirildiği ayetlerden çğreniyoruz.

Netice; Aslında her sefer, sokağa-işe çıkışımız bile meçhule atılan bir adım. Ne ile karşılaşacağımzı bilmiyoruz. Sakin kalmak, elimizden geleni yapıp yardımı Allah’tan beklemek durumundayız. İstiaze-Besmele ve Dua ile yola-işe çıkışımız kendimizi zihnen güçlü hissetmemiz için gerekli. Savaş gibi sıcak olayların yanında her anımız için maddi-manevi hazırlık ve tetbirli olmak müslümana yakışan bir durumdur.

Uhut günü Meleklerin yardımını görmüyoruz, niye emir dinlememiş sahabe, ganimet arzusu ağır basmış. Netice Uhut günü hezimet olmuş yetmiş sahabe şehit olmuş, peygemberimizin dişi kırılmış, başı yarılmış, kayalığa sığınmıştır. Bu gerçeği de unutmamak gerek. Allah’ın koyduğu kuralları kim uyarsa onun neticesini alır.

“Gazanız mübarek olsun” sözü, hayırlı yolculuklar, işler vs şeklinde uzatulabilir. İnsanın teşvike ihitiyacı var. Bunu insan kendisi yapabileceği gibi, başkalarıda bu güzelliğe yardımcı olabilir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İNANLARIN YÜREKLENDİRİLMESİ
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları