poyrazoğlu otomotiv etiler

İMTİHANIN AĞIR OLANI

Mustafa Örki

15-08-2019

“Hani Rabbi İbrahim’i insanı şiddetle sarsan ağır imtihanlara tabi tutmuş ve o da bu (imtihanı) hakkıyla verdiği zaman demişti ki: ’ ben seni insanlığa önder yapacağım’. İbrahim: neslimden de demişti. Allah zalimler için asla geçerli değildir.” Bakara/2,124

Kurban günlerinde Müslümanlar Hz. İbrahim As aziz hatırasını hatırlıyoruz. O’nun destansı hayat mücadelesi her bir mümin için ibret ders mahiyetindedir.

Yukarıda mealini verdiğimiz ayeti açıklayan ilim sahipleri şöyle demişlerdir. Bu âyette geçen “Bela ve kelimât kelimeleri dikkat çekicidir. İbtilâ, ağır imtihan sınama anlamı öne çıkarılmıştır. Allah kulunu ibtilâ etmesi varlıkla olabileceği gibi yoklukla, sevinçle olabileceği gibi hüzünle de olabilir.

Kelimât için ise: güç ve şiddet anlamındadır. Bu ayette İbrahim As’ın kelimâtı katlanılması güç, insanı şiddetle sarsan imtihanlar olduğu muhakkaktır. Bunlar ateşe atılmak, hicret kurban olarak sıralanabilir.

Uzun zamandır etkisinden kurtulamadığım bir hâdise beni cidden etkiledi. Bu ve benzeri ayetler olayın iç yüzünü anlamama sebep oldu. Nedir?

Bir arkadaşım benim de tanıdığım emekli olmuş bir kardeşimizin felç olduğunu haber verdi. Ve beraber ziyaretine gitmemizi önerdi. Bu kardeşimizin de görme özürlü birisiydi. Birlikte gittik, geçmiş olsun! Şifa dileklerimizi ifade ettik. Hastalığı hakkında bilgi aldık.

Beni en çok etkileyen görme özürlü kardeşimizin konuşma esnasın da “bu durumunu bir an evvel kabullen” dedi. Kabullenmek yani isyan etmemek, imtihan dünyasındayız, Rabbimiz bizi nasıl imtihan edeceğini bilir. O bizi en iyi tanıyandır, evet bu sınama ağır olabilir, kendimizi söz anlatmakta zorlanabiliriz.

Kabullenmek iyileşmek için tedavi olmamak değil elbette, ama izinin kalacağı muhakkak. Tedaviyi sürdürmezsek daha kötü olacak. İsyan edersek o zaman zaten kaybederiz.

Biz teslimiyeti gene İbrahim’ (As) den öğreniyoruz: “Rabbi ona: 'Teslim ol' dediğinde (O:) 'Âlemlerin Rabbine teslim oldum' demişti.” Bakara/131

O kardeşimiz emekli olmadan önce hayal kurmuş, köyüne ev yaptırmış, biraz bağ-bahçe, evlatları ve torunları ile geçireceği günlerinin hayali ile planları var idi. Ama olmadı, emir büyük yerden. Ne denir ki?

İmtihan ve kelimât ile her birimiz kendi gücümüz nispetince sınanacağız. Bu bazen sevinç, bazen ise üzücü şeyler olacak. Müslüman olmak öncü olmaktır.” Eşi ortağı yoktur onun ve bana bu emredildi ve ben, ona teslim olanların ilkiyim” En’am,163

Kuranda iki peygamber örnek olarak sunulmuş, biri Hz. İbrahim As diğeri Hz. Muhammed As. Öncü olmak iyidir, ama bir de bedeli vardır. 15 Ağustos 2019.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İMTİHANIN AĞIR OLANI
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları