poyrazoğlu otomotiv etiler

İlkbahar besinlerinden sağlıklı sofralara

Gülnur PÜRDİK

16-03-2019

İlkbaharın gelmesiyle taze meyve ve sebzelerdeki çeşitlilik artmaya başladıkça pazarlarda canlanıyor. Haliyle bu değişim sofralara da yansıyor. Biz beslenme uzmanlarına da bu besinlerin kısaca faydalarından bahsetmek düşüyor.

Çilek, içerdiği yüksek C vitamini sayesinde kollajen üretimini destekler. Kollajen yara iyileşmesinde görev alan cildin genç ve sağlıklı görünmesini sağlayan bir proteindir. Çileğin içindeki ona kırmızı rengini veren ve antioksidan özelliği taşıyan madde ile kalp sağlığını koruyucu etki gösterir. Kalorisi düşük ve lif içeriği yüksek olmasıyla kilo vermeye yardımcıdır.

Ispanak, her derde deva yeşil yapraklı sebzeler grubundandır. Kış ayların biter ve bahar gelirken özellikle alışık olmadığınız güneş ışınlarından gözlerinizi korumak isterseniz iyi bir besin alternatifidir. Yüksek antioksidan içeriği ile arınma yani detoks programlarında çokça tercih edilir. Aklınıza direk suyunu sıkmak gelmesin, salatalarınıza da bolca ilave ederek günlük yaşama adapte edebilirsiniz.

Kuşkonmaz, ilaç gibi besindir. En dikkat çekici özelliğinden bahsetmek gerekirse; içerisinde inulin isimli özel bir karbonhidrat çeşidi içerir. Bu karbonhidrat kalın bağırsakta bulunan sağlığa iyi gelen bakteriler tarafından sindirilir. Beslenmemizde yeterli miktarda inulin bulunursa bu iyi bakterilerin gelişimi ve aktivitesi artar, bu da zararlı bakterilerin bağırsaklarımızda tutunmasını zorlaştırır.

Enginar, kalbi koruyan, yüksek posa içerikli sebzelerden biridir. 1 porsiyon enginar tüketerek günlük lif ihtiyacınızın yarısını karşıladığınızı biliyor muydunuz? Karaciğer dostu olarak bilinen enginar içeriğindeki etken madde sayesinde safranın kolay akışına, böbrekler ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kolesterol üzerinde de etkili olan enginar, kandaki kolesterol seviyesinin ayarlanmasına yardımcı olabilir.

Roka, aynı ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler grubuna girer. Ancak ıspanaktan farklı olarak içerisinde idrarda taş oluşumuna neden olan kalsiyumu bağlayan oksalat dediğimiz maddeyi bulundurmaz. Bu yüzden kalsiyum emilimi süt kadar olmasa da iyidir. Salatalarınıza rokaya da yer vermeyi unutmayın!

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İlkbahar besinlerinden sağlıklı sofralara
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları