poyrazoğlu otomotiv etiler

İKİ ŞEYE HAYRANIM

Mustafa Örki

21-03-2019

İslâm dininin iki kaynağı yani Kur’an ve Peygamberimiz anlarsak iç dünyamız aydınlanır, gözlerimizin içi mutluluktan güler. Ama biraz emek harcamak gerekiyor. Bir misal verelim:

“iman edip imanına yaraşır güzellikte işler yapan ve rableri Allah’a yürekten bağlılık gösteren kimselere gelince, böyleleri cennetlik olacaklar ve orada temelli kalacaklardır.”Hûd/11,23

“Ahbetu” kelimesi: Alçak basık arazi, adam böyle bir yere kondu, konakladı, bu sözcük yumuşak olmak ya da yumuşamak, mütevazı alçak gönüllü, itaatkâr ayette Arapça kelime kurallarına göre huşu anlamına gelir. ( Müfredât)

İslâm geniş ve düz bir yol gibidir, kolaydır, tüm mesele bilerek teslim olmaktan geçiyor.

“Bir hocamız; gençliğinde dinle de arası pekiyi değil; dönemin ideolojileri ile hemhâl, başına bir iş geliyor, yurt dışında iken... Kendisi için çok önemli... Dine dönmeye karar veriyor; ama içinde yetiştiği kültür nedeniyle İsa mı olsun, Muhammed mi, olsun şeklinde bir ikircikliğe, bir çatala düşüyor. İyi bir eğitim aldığı için oturuyor, önce Hz. İsa’nın hayat hikâyesini okuyor; sonra Hz. Peygamber’inkini... Ve en nihayetinde Hz. Peygamber’i tercih ediyor. Kendisine, “Niçin”diye sorulduğunda. Şöyle cevap veriyor

Çünkü Hz. İsa ortada yok; çok efsanevi, ama Hz. Muhammed farklı ondan etkilendim. Ağlayarak diyor ki Hz. Ayşe ile yaptığı bir kavgadan sonra çatıya çıkıp ağlaması var ya çok etkilendim. Nedeni “İnsan olması, insan gibi davranması”

Bir insanın kalbi nasıl olurda bu kadar incelir, kendisi üzülür, gücü yettiği halde tepki göstermez. Hayat bizim için ni’met kadar bela ve sıkıntıları da yaşatıyor. Biz bu dünyaya çile çekmeye mi geldik dedirtecek olumsuzluklarla sınanıyoruz, nasıl baş edeceğiz? Ve güzel amelleri nasıl hangi ruh hali ile işleyeceğiz?

Allah c.c varlığını iman etme konusunu Rabbimizin bize kendini tanıtması meseleyi çözecektir. Besmeleyi ilim sahipleri şöyle anlatmışlar: Rahmeti sonsuz, merhameti Allah’ın adıyla.

Rahmet hayrın ulaştırılmasını istemektir. Kur’an’da: Bağışlama, acıma şefkat, merhamet, hayır, ni'met, nübüvvet gibi anlamlarda kullanılmıştır. Cürcani Ta’rifat

Müslümanlar olarak bilmeliyiz ki Allah c.c başta Hz. Muhammed As başta olmak üzere tüm kullarına iyilik yapmıştır. İşte Peygamberimiz bu iyiliğin farkındadır derdi iyilik yapmaktır. Güzel davranışı bizim misalini verdiğimiz insanı etkilemiş Müslüman olmasına sebep olmuştur. İman etmek için tanımak sevmek ve güvenmek gerekiyor, sonra öyle bir ruh haliyle işler yapılır ki, gören mest olur. Bunun en can alıcı örnekleri başta Hz. Muhammed sav ve O’nun izleyicilerin de görülür, görülmesi gerekir.

Ağlamak insani bir davranıştır. Hz. Muhammed As erkek egemenliğinin öne çıktığı bir dönemdir. Sert davranmayan bu insanı bu hâle getiren vahiyden başka bir şey değildir. İşte ben insanı insanîleştiren türünün en iyisi olan Kuran’a sonrada Hz. Muhammed As hayranım. İzlenecek ve takip edilecek iki kaynak. Biri teori diğeri pratik açıdan bizim için önemli.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İKİ ŞEYE HAYRANIM
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları