İÇTİĞİN ÇAY HAYATIN TADIDIR

Ela BENLİ

26-06-2019

Ülkemizde en çok sevilen içecek kahveden sonra çaydır. Türk kahvaltılarının baş tacı ve beş çaylarının vazgeçilmezidir. Kültürümüze yerleşmiş, kimliğimizin bir parçası olmuştur. Son yıllarda çayı şekersiz içenlerin sayısı oldukça arttı. Sayıları giderek artan çayı şekersiz içen insanların bizzat anlayacakları durumu sizler için derlemeye çalıştık.

Çaylar hazırsa başlayalım!

Çayı şekerli içen insanları anlamak çok zordur. Öyle ya çayın gerçek tadını alamıyorlar ki zaten! “Şekerli de çay içilir mi?, O ne şerbet gibi” vs. soruları hep söyleriz. Arkadaşlarınıza şekersiz çay içmeleri için öneride bulunsanız bile zevkler ve renkler tartışılmazdır. Çayı şekersiz içmek kolay değildir!

Hayat bir çaya benzer… Bazen tatlı, bazen acı…

İşte bu durum aynı çaydaki şekerli şekersiz durum gibi… Şekerli içtiğiniz zaman çayın asıl tadını alamazsınız. Şekersiz içtiğiniz de de hayatınız da bazı şeylerin nasıl olması gerektiğini algılarsınız. Çayın şekersiz içmenizde eleştirilmekten korkmazsınız. Ortamda “Ayyy! Nasıl içersin şekersiz çayı, iğrenç!!" diyenlere inat yudumlarsınız o çayı… Keyifle… Çay kaşığının bile zaman harcadığını düşünürsünüz… Çünkü şekersiz çay içmekle, şekersiz çay içmenin arasındaki zaman kaybı bir çay kaşığına bağlamak doğru mudur? Tabii ki hayır!

Uzmanlar, şekersiz çay içmenin sağlık açısından da faydalı olduğunu ve

Şekerli çayın ise tam aksine zararlı olduğunun söyler. Çünkü şekerli çayın en önemli zararlı etkenlerinden biri de dişlerimize verdiği zarardır. Şekerli çay dişlerimizi hem sarartır hem de daha hızlı çürütür. Şekersiz çayda bunu asla göremezsiniz.

Çay dostlukların başlangıcıdır. Kahvenin kırk yıl hatırı olduğu gibi, dostlukların değerinin artmasında çay da çok önemli bir faktör sağlar. Toplumlarda çay, gerçekten insanları birbirine bağlayacı bir unsurdur.

O yüzden hayatta her şeye hak ettiği değeri verirsiniz, elbette çaya da vermek gerekir.
Çok seversiniz, kolay vazgeçersiniz.
Size zarar vermeye gördüğünüz anda bırakır gidersiniz!
Acınızı içinize atarsanız ve daima gülümsersiniz. Şeker gibi insansınızdır yani.
Şekerli ya da şekersiz, çay içmek güzeldir.

Hayatınız daima çay tadında olsun…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İÇTİĞİN ÇAY HAYATIN TADIDIR
Ela BENLİ - Diğer Yazıları
Bütün Ela BENLİ Yazıları