etiler poyrazoğlu otomotiv
14 Aralık 2019 Cumartesi

İçinde Bulunduğumuz 24 Kasım Öğretmenler Günü Haftası Dolayısıyla: EĞİTİM-ÖĞRETİM KONUSU VE ÖĞRETMENİN KİMLİĞİ

Önder Göçgün

19-11-2018

Öğretmen, önce öğrenen, bilgi ve tecrübe sahibi olan, sonra da öğreten, bilgi ve tecrübe kazandıran nitelikli, olgun kimse, demektir. İşte bunun çok iyi farkında, bilince bir lider sıfatıyla her konuda olduğu gibi bu konuda da dünya devlet adamlarının en önde geleni özelliğini taşıyan ve bunu bugün de aynen korumaya devam eden büyük Atatürk, daha 1922 yılında:

"En önemli vazifemiz, eğitim ve öğretim işleridir. Bu konuda kesinlikle zafere ulaşmamız gerekir. Bir milletin kurtuluşu, ancak eğitim ve öğretimle olur. Eğitim ve öğretim, millet olmanın, güzel bir vatan kurmanın temel şartıdır. Büyük Türk milleti, bu konudaki savaşı da büyük bir başarıyla sonuçlandıracaktır. Buna olan inancım tamdır."

dedikten sonra, bu mesleğin mensuplarına da:

"Ordularımızın kazandığı zafer, sizin içinde olduğunuz eğitim ordunuzun zaferine zemin hazırlamış, bu yolda önünüzü açmıştır. Gerçek zaferi siz kazanacak ve sürdüreceksiniz ve mutlaka, kesinlikle zafere ulaşacaksınız. Ben ve bütün arkadaşlarım sarsılmaz bir imanla, inançla sizi takip edeceğiz. Karşılaşacağınız engelleri hep birlikte kıracağız.

Öğretmenler! Unutmayınız, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır."

demiştir.

İşte bu anlamlı hafta ve 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle, Millet Mektepleri Başöğretmeni Atatürk'ün bu sözlerini bir vasiyet kabul edip, asla hatırdan çıkarmamak ve bu yolda tam bir kararlılıkla her türlü engeli aşarak ilerleyip yükselmek, değerli öğretmenlerimiz başta olmak üzere, annelerin babaların ve sorumluluk taşıyan her yurtseverin görevidir ve aslında da öyle olmalıdır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İçinde Bulunduğumuz 24 Kasım Öğretmenler Günü Haftası Dolayısıyla: EĞİTİM-ÖĞRETİM KONUSU VE ÖĞRETMENİN KİMLİĞİ
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları