poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

İÇİ BAŞKA DIŞI BAŞKA

Hüseyin Güdücü

19-07-2018

Hindistan’da gayet alımlı genç bir bayan, yaz tatilini geçirmek için, ülkenin en ünlü otellerinden birine gitmiş. İlk gün mayosunu giyip otelin en üst katında güneşlenmiş. Burası çok hoşuna gitmiş. Ertesi gün yine aynı yere gitmiş, kimselerin olmadığını görünce, mayosunu çıkarmış, yüz aşağı yatmış ve üstüne de bir havlu sermiş.

Çok geçmeden bir görevli koşarak yanına gelmiş, soluk soluğa telaşla, “Hanım efendi burada bu şekilde güneşlenemezsiniz. Mayonuzu giyerseniz sorun olmaz. Zira siz bu şekilde yattığınız için kimse yemeğe başlamıyor.” demiş. Gelenin telaşını anlayamayan kadın, soğukkanlı bir şekilde,“Neden ki! Burada kimseler yok, ayrıca ben üstümü de örttüm. İnsanların yemeğe başlamaması ile benim ne ilgim var,” demiş.

Görevli; “Biliyorum efendim ama siz yemek salonunun cam tavanında yatıyorsunuz. Yemek için gelenler sizi görünce ellerini açıp yukarıya bakarak yemek duasına başlıyorlar ancak duayı bir türlü bitirip yemeğe başlamıyorlar.”

Otelin yemek salonuna gelenlerin içi, cam tavanda gördüğüne bakmak isterken, dışı bunu gizlemek istiyor.

Mevcut toplumsal değerler toplumun devamını sürdürmek amacı güdüyor. Toplum bu amaca uygun neferler yetiştirmek için, değerlerine uyanları överken, uymayanları kınıyor. Bu durumda bireyin önünde iki seçenek kalıyor, ya övgü almak için dışını dinleyecek, ya da güzel yaşamak için içini.

Bu ikilemle boğuşan insanların en çok başvurduğu taktik; içinden geleni yapmak ama yaptığını gizlemek. Yani açıkçası içi başka dışı başka olmak.

İçi başka dışı başka yaşamaktan başka seçeneği olmayan insana, sahtekâr, ikiyüzlü vb demek kolaydır ama acaba doğru mudur?

Toplumsal değerler binlerce yıllık birikimin eseri. Mevcut bir kültüre doğmuş, toplumun beğenisine ve beklentisine göre yetiştirilmiş birinin, toplumsal değerlere doğrudan karşı çıkması o kadar kolay değildir. Böyle durumlarda kendisini var etmek isteyen insanlar çeşitli savunma mekanizmaları kullanıyorlar. Bu savunmalarından biri de, içi başka dışı başka olmak. Aslına bakarsanız ortalama insanın başka bir şansı da yok.

Toplumda bu mekanizmayı kullanmayan neredeyse yok. Buna rağmen bu mekanizmayı kullanırken yakalananlar kınanıyor. Kınayanlar, ‘ben olsam böyle kınanacak bir şey yapmam,’ mesajı vererek, kendisini kamufle etmeye çalışıyor.

Toplum değerleri, insanca yaşamaya pek elverişli değil. Hal böyle olunca herkes kendi meşrebine göre, bir çıkar yol bulmaya çalışıyor. Böyle bakarsak içi başka dışı başka olmak biraz masum görünüyor.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İÇİ BAŞKA DIŞI BAŞKA
Hüseyin Güdücü - Diğer Yazıları
Bütün Hüseyin Güdücü Yazıları