poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

İBRET ŞÜKÜR VE İMAN

Mustafa Örki

14-05-2019

“ Ey Davud ailesi şükretmek için çok çalışın, ne yazık ki, şükreden kullarım azdır” Sebe/34,13

Genelde ibadetlerimiz özelde oruç tutuyoruz, neden? Allah’ım emri olduğu için. Bu ibadetleri nasıl yapacağımızı ise Hz. Muhammed As bize öğretmiş. Tevatüren bize geldiğini de inancımız var. Bu ibadetlerin yapılmaması hususunda, yani zararlı olduğuna dair bugüne kadar ilmi biz itiraz yok.

İbadetlerimizi nasıl aşkla şevkle yapacağız? Nasıl devamını sağlayacağız? Asıl meselemiz bu. Sayıda ve kalite açısından olması gereken yerde olmadığımız muhakkak. Yapılması gereken sahih bilgi ve örnek davranışlar olacağı muhakkaktır.

Rabbimiz Teâlâ şöyle buyuruyor. “Biz size bu topraklarda yaşama imkânı verip geçiminizi sağlayacak nimetler verdik. Ama siz bunca nimetlere karşılık hiç şükretmiyorsunuz” A’raf/7, 10 bir başka âyet:” Deki sizi var eden, size duyma, görme, akıl ve idrak kabiliyeti veren O’dur. Ama siz bunca nimete hiç şükretmiyorsunuz.” Mülk/67, 23

Müslüman’ın ilk vazifesi Allah’ı tanıması onu yüceltmesidir. Her şey onun rahman ve rahim olan adıyla adına yapılır. Sıradan gibi görünen gece ile gündüzün birbirini izlemesinde derin kavrayış sahipleri, alınacak ibretler vardır” 3, 190

Sebe halkı, Davud ve Süleyman As Hz. Muhammed sav gibi insanlara hakka davet ettiler. Bir kesimi kabul etti, şükretti bir bölümü hayır dedi. Ey Mekkeliler sizde ibret alın demektir. Bu gerçek hâlâ devam etmektedir. Vahiy karşısında şükür oruçla başlar

İbret için şöyle denilmiş: A-b-r fiil kökündendir ibret, bir yerden bir başka yere geçmek demektir. Müslümanların bakmaları görmeleri ve düşünmeleri gerekiyor. Ben var olmayı hak ettim mi? Hakkım var mı?

Bir fincan kahvenin hatırını sayarız, bunca nimeti vereni tanımamız onu yüceltmemiz gerekmez mi? İnsan menfaatini bilir derler. Şükür ibret sonrası sakınılacak tavırdır. Gerçek şükür nimetin sahibini bilmektir. Refahın devamı şükür ile olacaktır, çünkü nimet emanettir.

Ramazan ayının ise özel bir anlamı var bizim için son nebi ve son vahiy nimetlerin en iyisi Allah’u Teâlâ’nın ikramı. Beğenmezlik yapmak, ucundan kenarından tadına bakmak gibi davranmak bize yakışmaz. Az olanların içinde olmak en iyisi değil mi?

Her bir Müslüman bu ay vesilesiyle bilgilerimizi yeniden tazelemeliyiz, sonra örnek davranışlarda bulunma gayreti içinde olmalıyız.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İBRET ŞÜKÜR VE İMAN
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları