poyrazoğlu otomotiv etiler

İBADETLERİMİZ DEVAMLI OLMALI

Mustafa Örki

07-02-2019

“Ey insanlar! Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize, sadece O'na kulluk edin ki bu sayede kötülüklerden sakınmış olasınız." Bakara/2,21

İbadetlerimiz olmalı ve ibadet edenlerimizin kalitesi ve sayısının artması lazım. Niye? Çünkü dünyanın merhamet/iyilik ayağına ihtiyacı var. Kan ve gözyaşı, sosyal adaletin olmadığı bir dünya yaşanılır olmaktan çıkar. Ne acıdır ki, bugün durum iyi değildir.

İbadetler en çok lazım olan en kolay olarak bize ikram edilmiş. Namaz en kolay olanı, zekât için zengin olman gerekiyor, oruç gibi yılda hac ise ömürde bir kez. İbadetlerimiz en kısa yoldan bizi terbiye ediyor eder. Kısaca insanı davranışlara götürür, bunun için nasıl yaptığımız kadar niçin yaptığımızı bilmeliyiz. Bir de örnek alacağımız insan kıtlığı eskilerin deyimi ile kaht-ı rical, inşallah olacak.

İbadet sözlükte mükellefin, nefsinin hevası hilafına, Rabbi için ta’zim olarak yaptığıdır. Ubudiyet-kulluk ise; Ahitleri yerine getirmek, hadleri koruyup gözetmek, mevcuda razı olmak ve kaybedilene sabretmektir. (Curcâni Ta’rifat) Rabbimizin rızasını kazanmak cennetten ötedir. En son nazil olan Tevbe Suresinin 72. Âyetinde “Allahın rızası ise, bunların hepsinden daha büyüktür. İşte budur büyük kurtuluş” buyruluyor. Biz Allah’tan razıyız sözü fiiliyatta ibadete dönüşmesi ondan hoşnut olduğumuzu gösterir. Tek isteğimiz O’nun da bizden razı olmasıdır.

Ben ibadet edersem bana ne var? Neden ona sığınıp ibadet edeceğiz? Çünkü o bizi yaratmıştır, yaratılmak için hiçbir etkimiz yok, yaratılmış olmak bir iyiliktir. İbadet şükürdür, daha fazla netice almaya götürüyor bizi.

İyi ama İbadetler insana lüzumsuz gibi gelebiliyor, keyfimizi bozacak olarak görebiliyoruz. İçimizden gelmiyor, arzu duymuyoruz kolay olmuyor o zaman. Kim susamadan su içer, acıkmadan yemeyi iştah duyar? Şükür Allah c.c verdiğin nimetlere karşı yapılır, ama zorlada şükür yapılır mı? Yapılabilecek iş bilgilendirme ve örnek insanlarımızın sayısını artırmadır.

Bir misal verelim: Mekke de nazil olan surelerden biri Beled suresidir. Allah c.c Mekke’ye yemin ederek yaşadığınız bu belde kadar açık ve kesin olan bir bilgidir vahiy. Allah insana kötülüğünde iyiliğin yolunu göstermiştir. Sıra akabeye zor geçidi tırmanmaya sıra gelince insan istemez. Akabe –zor geçit her türlü kölelikten kurtulma ve kurtarma, yetimi doyurma. Peki, bunun sonucu nereye çıkıyormuş? Cennette çıkacaktır. Cennetten öte Allah’ın rızasıdır ki bu her şeyin üstündedir. (Tevbe 72. Âyet)Peki, bunu benimsemeyen zor geçit tercih etmeyen ise ateşe yani cehenneme çıkar ve Allahın rızasını kaybetmesidir.

Evet, tevbe etmeliyiz tevbe ödüle sebeptir, sembol atamız Âdem yasak olanı yaklaştı tevbe etti ödül olarak dünyaya çıkarıldı. İman ve ibadet-salih amelle geçen bir hayat servettir. Bir canlılık var ama başladığımız gibi sürüp gitmeyeceği tecrübe ile sabit. Sanki bir şey eksik, Hâlbuki şu kısa sürede birçok şey yapabilir, hoş bir sadâ bırakabiliriz. Nereden başlayalım? Bilgilerimizi güncellemeli ve hareketlerimiz şuurlu olmalıdır. İşte o zaman ibadetlerimiz daha güzel olacak ve bizi bir yerlere taşıyacak, bizi örnek insan hâline getirecek.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İBADETLERİMİZ DEVAMLI OLMALI
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları