poyrazoğlu otomotiv etiler

İBADET SEVİLİR

Mustafa Örki

28-02-2019

Daha iyi bir hayat için, kulluk gerek, onun için ibadete ihtiyacımız var ve ikramdır.

“Şüphesiz Rabbinin yakalaması son derece çetindir. O’dur (insanı) yoktan var eden ve sonra yeniden hayata getiren. Ve yalnız o’dur gerçek bağışlayıcı, hep seven ve sevilmeyi lâyık olan” Buruc/85, 12,13.14

“Şüphesiz Allah’ın yakalaması pek çetindir” âyetini müfessirler inkârcıların mutlaka cezanlandıralacağını Allah’ın azabından kurtulmalarının mümkün olmadığını ama aynı zamanda bağışlayan seven ve sevilendir.

Allah c.c bizi kendini tanıtır rahmeti gazabını geçmiştir. Ama O aynı zamanda intikam sahibidir ve asla kullarını zulmetmez. İkramı kat kattır. Emir ve nehiyleri kullarının lehinedir. Nimet sahibidir, kullarını hoş ve hoşuna giden güzellikleri ikram eder. Salât/namaz, zekât, oruç ve hac gibi ibadetler birer külfet değildir.

Gelenek bir miras olup iyi ve yanlış olanlar bilinir yerinde kullanılırsa biz doğru olanları götürebilir. Allah’tan korkmak yanlış anlaşılmaya müsaittir, aslı doğrusu nedir? Önce sevmeyi öğrenmek gerekiyor. Allah c.c tanımadan güven duymadan sevilemez bu bir gerçektir. “İman edenlerin Allah’a olan sevgileri çok daha fazladır” Bakara/2,165 bu ayetin öncesi sevemeyenlerin “Allah’tan başkalarını o’na denk tanrılar edinirler; Allah’ı sever gibi severler” altında Allah gibi birilerini bu yanlış sevgi düşünmelerini gerçekleri görmelerini engel olduğu bir gerçek.

Kendi adıma ibadetleri önce çocuksu bir şekilde sonra ise okumama borçluyum. Ramazan ayında oruç tutmak teravih namazı kılmak benim için heyecandı, hoşuma gitmişti. Sahurda makarna hoşaf yemek ayrıcalıklı idi. Teravihler ise neşe kaynağımdı. Hac iç istikrarımı kazanmam da haccın sembollerinin ne demek olduğunu bilmek ve oradan alıp taşımak üretmek benim için sevinç idi. Tüm bu ni’metler Rabbimin bana iyiliği-ikramıydı ben bu Allah’ı nasıl sevmem. O benim tüm sırlarımı, hatalarımı bilen bana yardım eden rabbim idi. İnsanların unuttuğu yalnız kaldığım vakitlerde gönlüme ferahlık verendi. Hangi birini sayayım O’nun bana iyiliklerini, hiç mi şükretmeyeyim? Evet, o zengin fakir-muhtaç olan benim. Ve işler dönüp dolaşıp O’na çıkacak kime gideyim?

İbadetlerle ancak ondan yardım dileyebilirim. Yardım sebeplere bağlanmıştır, bize düşen gayrettir O “darılmaz yüz çevirmezdir. O işitendir” ben kimlere yalvaram! Ben onu unutmazsam o da beni unutmaz. Neden mi? Çünkü “O güvenilirdir sözünden dönmez”

Korkma meselesini gelince; ben kulluk etmezsem işte o zaman korkmalıyım. O’nun elinden beni kurtaracak yoktur. Çünkü O “Din günün sahibidir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İBADET SEVİLİR
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları