poyrazoğlu otomotiv etiler

HZ. MUHAMMED AS.

Mustafa Örki

07-11-2019

“Muhammed, sizin erkeklerinizden hiç birinin babası değildir. Fakat o, Allah’ın Resulü ve nebilerin sonuncusudur. Allah her şeyi hakkıyla bilendir” Ahzab/33,40

Hz. Muhammed sav hayatını okumak, bilgilerimizi güncelleme ve virüs taramasına tabi tutmak menfaatimizedir. Dünya ve ahiret saadetimiz için gereklidir bugüne kadar hakkında birçok kitap yazılmıştır, bundan sonrada yazılacaktır. Önemli olan gerçek olan ile sahtesini ayırt etmektir.

Bu günlerde Hz. Muhammed’in sav doğumunu anıyoruz. Biz Müslümanlar için imanın şartları içinde olan bu konu hakkında şüphemiz yoktur. Onu tanımak bizim için önemlidir ve gereklidir. O her şeyden önce bizim gibi bir insandır farkımız “kendisine vahyin gelmesidir” Kehf/18,110. Babası Abdullah annesi Âmine, Mekke de dünyaya gelmiştir. Doğum yılı ve ayı farklıdır kesin değildir. Bu tartışmalar ize bir fayda sağlamaz, ama bilmemiz gerekenler vardır.

İyi ki doğdun türünden doğumunu kutlamaktan ziyade insanlığın kurtuluş ve felahına sebep olan mesajını anlamak, ilk dönem nasıl anlaşıldı ve hayata aktarıldığını bilmek gereklidir. Çünkü İslam dininin sabit olan yanında dinamik olan, olması fıkhi bir yönü vardır. Burada müracaat edecek olduğumuz kaynaklardan ikincisi O’nun sünnetidir. O neyi nasıl yapmış anlamamız gerekiyor

O’nun bir Elçi olması örneklik açısından çok önemlidir. Onun yaşadıklarının bir kısmı kendi dönemine ve o coğrafyaya ait iken, bir bölümü ise başka dönemlerde yaşanacak türdendir. Çatal ve kaşık kullanılmayan giyim ve kuşam gibi o zamana ve yerlere ait olan âdet gelenekler dünyanın her yerinde uygulanması mümkün olmayan şeylerin yanında asıl olan Kuran ve örneklik sergileyen Hz. Muhammed sav bugüne ve bize ait olan şeyler üzerinde yoğunlaşmak iyi olacaktır.

Onun terbiyesinden geçen Halit Bin Velid r,a her tarafı kılıç yaralarının izleri olan bir sahabe vefat edeceği günlerde hayıflanır. “ Savaş meydanlarında ölmem lazımdı” der. Hz. Muhammed sav ve arkadaşları iyi ve iyilik yapmayı hedefleyen insanlar idi. Yani rahmet elçileri idi, biz niye öyle olmayalım. Bir ömür Allah rızası için, merhamet elçileri niçin olmayalım?. Her biri insan farklı meziyetleri var, kendim için söylersem, “öldüğüme değil daha okunacak kitaplar var derim. Ama buraya kadarmış, fırsatım olsaydı biraz daha insanları bilgilendirmeyi, yardıma muhtaç olanlara el uzatabilirdim diyebilirim.”

Hz. Muhammed sav örnek alınacaktır, onun için O’nun hayatını okumalı ve öğrenmeliyiz. Derdimiz olmalı derdi olan iyidir, Hz. Muhammed sav için dertli idi insanlığın derdini omuzlamış idi. Kıl beşi sallabaşı ve benzerleri bize göre değildir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HZ. MUHAMMED AS.
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları