poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

HÜNNAP   

Gülistan ÇÖVÜT

20-12-2017

Doğamız şifa kaynağımız aslında, ama ne acı ki şifayı ilk etapta ilaçta arıyoruz, kimyasallarla

besleniyoruz. En bilinen sebzelerden en az tanınan otlara kadar içinde bin bir çeşit şifa barındıran bitkilerimiz

var. Bunlardan, hatta en önemlilerinden biri de hünnap.

Hünnap, bizim pek de aşina olmadığımız cehrigiller familyasına ait bir bitki. 4-5 metre yüksekliğe kadar ulaşabilen bu bitki,hünnap ağacıolarak biliniyor ve dikenli dallarıyla kolayca tanınabiliyor.

İlkbaharda sapsarı çiçekler açıp etrafa misler gibi kokular saçan bu ağacın meyveleri ise sonbahara doğru olgunlaşıyor. Zeytin büyüklüğünde olan hünnap meyvesi, dış görünüşü itibariyle iğde meyvesiyle karıştırılabiliyor. Üzerinde kahverengi tonlarında incecik bir kabuğu bulunan meyve, Çin'de çokça tüketiliyor ve "ölümsüzlük meyvesi" ya da "Tanrı'nın bir hediyesi" gibi sıfatlarla anılıyor.

Türkiye'de ise hünnap, halk arasında "innabi", "ünnap" ya da "çiğde" şeklinde biliniyor.

• Düşük kalorili bir meyve olduğu aynı zamanda da enerji verdiği için kilo verme konusunda yardımcı oluyor, özellikle spor yapanlara önemli bir destek veriyor.

• İçindeki A ve bolca C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor, vücudu hastalıklara karşı

• Hünnap, içinde bulunan ve niyasin olarak da bilinen B3 vitamini sayesinde kan dolaşımının düzenli bir şekilde devam etmesini sağlıyor.

• Yine B3 vitamininin etkisiyle hünnap, sinir sistemi fonksiyonlarının da sağlıklı bir şekilde sürdürülmesine katkıda bulunuyor.

• Güçlü antioksidan özelliği nedeniyle bu minicik meyve, karaciğer rahatsızlıklarından çeşitlikansertürlerine kadar birçok hastalığın iyileşme sürecine olumlu etkilerde bulunuyor.

• Hünnap meyvesinin antioksidan özelliği, cilt sağlığını koruma ve cildi güzelleştirme konusunda da önemli katkılar sağlıyor.

• Kabızlık gibi durumlardan kolayca kurtulmayı sağlıyor, sindirim ve boşaltım sisteminin düzenli çalışmasına destek oluyor.

• İçindeki kalsiyum ve magnezyum sayesinde kemik ve kas gelişiminde önemli bir rol üstleniyor.

• Vücuda enerji verdiği bilinen hünnap, bu sayede yorgunluk ve bitkinlik gibi durumlarda daha zinde hissetmeye olanak sağlıyor.

• Hünnabın içinde potasyum da bol miktarda bulunduğundan kalp ve damar sağlığını destekleyici etkiler gösteriyor.

Şimdi içinizde oluşan "Hemen hünnap yemeliyim" hissine hızlıca bir cevap verebilmek için hünnabı nerelerde bulabilirsiniz, bunu öğrenmeli.

Kendisi ılıman iklim seven bir bitki olduğundan, Marmara Bölgesi, Batı ve Güney Anadolu'da bolca bulunur. Şöyle ki, taptaze aldığınız hünnap meyvesini çiğ olarak ısıra ısıra afiyetle yiyebilirsiniz, bu cepte. Başka türlü tüketmek isterseniz ondan reçel yapmayı deneyebilir ya da tatlıların üzerine leziz bir eşlikçi olarak değerlendirebilirsiniz.

ŞİFA OLSUN O ZAMAN

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HÜNNAP   
Gülistan ÇÖVÜT - Diğer Yazıları
Bütün Gülistan ÇÖVÜT Yazıları