poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

HUKUK,  SİYASİ  ERKTEN  GÜÇLÜYSE

Atilla Sezener

13-05-2019

Bir ülkede hukuk , siyasi otoriteden güçlüyse, ona hakim ve özgürse, orada hukuk devleti var demektir.

*

Şimdi size ilginç bulacağınızı sandığım bir geçeğin hikayesini çok kısa olarak anlatacağım.

*

ABD’nin 42.ci başkanı Bill Clinton (1993-2001), bu iki dönem başkanlıktan çok önce 12 yıl Arkansas valisiydi. Başkan olduğunda Arkansaslı bir kadın çıkıp mealen:

-Ben valiye iş talebi için gittim. Benimle ilgilendi ama, kendisiyle oral seks yapmak zorunda bıraktı. Ondan şikayetçiyim.

Tahmin ettiğiniz gibi kıyamet koptu. Başkanlık Sarayında memur Monika Lewinsky adında fıkırdak biriyle aynı tür ilişkisi ortaya çıkınca, Kongre araştırma ve azil yolunu açma kararı aldı. Bunun için bir savcı atandı. Bundan sonraki gelişmeler, bizim anlayışımıza oldukça ters gelir ama, elin demokrasisi böyle şeylere pirim vermiyor.

*

Savcı kadını dinledi ve sonra sıra Clınton’a geldi. Şaşıracaksınız ama gerçeği anlatıyorum. Başkana tayin ettiği bir doktora soyunmasını istedi. Neden mi ?. Arkansaslı kadın, Clinton’un özel şeyini tarif etmişti. Bu ancak keşifle kanıtlanabilirdi. Sizin düpedüz anlayacağınız ABD’de hukuk, başkana donunu çıkar diyordu.

Ne mi oldu ? Onu da yazayım: Pabucun pahalı olduğunu gören Bill Clinton, davacı kadına “Bir milyon iki yüz bin dolar” ödeyerek davadan vazgeçirdi ve dosya kapandı.

*

Amacım, hukukun gücünü göstermekti. Gördünüz işte.

*

CAHİLLİĞE METHİYE

Günümüzde en geçerli mesleklerin (!) başında gelen, son derece etkin ve kullanışlı cahillik üzerine üç süper adamın görüşlerini paylaşacağım. Böylece cahilliğin önemini bir kez daha anlayacağız.

*

Büyük İslam alimi İmam-ı Azam Ebu Hanife (699-767) diyor ki; “ Hayatımda cahillerle yaptığım bütün tartışmaları kaybettim.”

*

Ünlü filozof ve kuramcı Karl Marx ( 1818-1883) diyor ki: “Cehalet, ayrıcalıklı sınıfın elinde ustaca kullandığı bir silahtır.”

*

Bütün zamanların en büyük fizik bilginlerinden Albert Einstein (1879-1955) diyor ki: “Cahillere hayranım. Onlar her şeyi biliyorlar.”

*

Dikkatle gözlemleyin, ülkemizde en önemli yerler dahil sayısız miktarda saygın cahille karşılaşacaksınız.

*

Onlar bizim zenginliğimiz; nasıl bir zenginlikse işte.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HUKUK,  SİYASİ  ERKTEN  GÜÇLÜYSE
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları