poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

HİCRET YOLCULARI

Mustafa Örki

19-10-2017

“Sana Kur’anı farz kılan” 28,85

Bu ayet hakkında Hz. Muhammed (As) Hicret esnasında Cuhfe indiği rivayet edilmiştir (Şevkani cilt 4 sayfa 184) “Allah elbet seni yine döndürülecek yere döndürecektir” Müşrikler tarafından zulme maruz kalan, Hicret eden peygamberimizin Mekke’den çıkması onun üzüntü vericidir ve hüzünlüdür.

Bu ayet ve dönüş için “ölüm, cennet, ahrette en yüksek makam olarak işaret etmektedir. Bu ayet âhiret mükâfatı yanında dünya dönük işareti vardır. (Tabari 79)

Bir başka yorum ise şöyledir. Kuran ilke ve değer anlamında kullanılmaktadır bu ayet onlardan biridir. O zaman bu ayeti şöyle de okunabilir; “Allah sana ilkelere dayalı olarak ve değer üretecek tarazda düşünmeyi ve davranmayı farz kılar” (Sosyal Teoleji Ş.Ali Düzgün sayfa 52.

O zaman bu anlatımlardan ne anlayacağız? Tüm nebiler için Hicret vardır. Bu yasa değişmez. Sen varacağın yerde bir medeniyet inşa edeceksin-oluşturacaksın. Mekke teori yeri idi Medine pratik yeridir. Her bir şey için zihin kiri-el emeği de lazımdır.

“Hicret imkânların tükendiği yerden üretileceğe yere intikal, kavuşmak için terk etmektir” can ve mal güvenliğinin kalmadığı Mekke’den Mekke’nin kavmi himayesini terk etmek onlara hakaret etmektir aslında.

Peygamberimizin hicret sonrası ilk iş olarak niçin Mescit ve Pazar yeri tanzimi ve yeri inşa etmeyi başladığını daha iyi anlayabiliyoruz. Çünkü sosyalleşebilmek-Devlet olmak için merkez gerekiyor. Mekke de bunu yapabilmek mümkün değil,

Mum dibini aydınlatmaz derler, tüm orijinal fikirler siyasi düşünceler doğduğu yerde değil başka bir yerde yeşermiş hayat bulmuştur.

Peki, biz ne yapıyoruz? Nafile oruç aşure tatlısı tabi bir de Kerbela olayına meseleyi indirgiyoruz. İnsanımızın-ümmetin ve insanlığın bin türlü derdi var değer üretmek için gayret var mı?

İnsanımız hemen şöyle bir savunmaya geçiyor “Benim kapasitem bu türlü problemleri çözmeyi yetmez yeterli donanıma sahip değilim başkası yapsın” Elbette her bir iş için ehli olmak, yeterli bilgi ve donanım sahibi olmak gerekir. “ Gücünüz yettiği kadar sorumlu olun-duyarlı davranın” 64,16 ayeti eşliğinde meseleyi bakarsak iş hiçte öyle değil.

Bir kısım kardeşlerime madem çözüm üretmeye gücün yetmiyor, omuz ver-destek ol! Bir başka mazeret, babası-dedesi hacı-hoca züğürt tesellisi sayarak bitmez.

Tabi bunun yanında safını belli edenler dili beden ve maddi yönden destek olanlarımız var. İşte bunlar Hicret yolcularıdır “Üzülme Allah bizimle beraberdir” 9,40 ayeti eşliğinde hareket ederler. Yapacakları bellidir, bugün hicret devam ediyor, zalimim zulmü kan-gözyaşı akıyor. Kim durduracak? Safımız belli olmalı

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HİCRET YOLCULARI
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları