poyrazoğlu otomotiv etiler

HEYECAN DUYMAK

Mustafa Örki

03-07-2018

Dikkatli bir bakış sahibi müslüman olduğunu söyliyen insanımızın durumunu rahat tespit edebilir. Anlatmaya gerek yok, camileri bir dolaşın cemaat sayısını, Pazar yerlerini gezin ahlâki güven ortamı nasıl durumumuz belli. İslam ile yaşantımız oranında bir tuhaflık var, yol yorgunu mu? Yoksa gönül yorgunluğumu desek yeridir. İslami yaşantısı olanların büyük bölümünde ise heyecen yok.

İnsanımızın büyük bölümü bilir ki insanı ancak Allah mutlu eder, zorla gönülsüz yapılan o kadar olur. Bilmemiz gerekenleri bilmez isek sevemeyiz, içsellertiremeyiz. Anlama problemimiz var eskiler “anlamamak acı bir şey demişler” doğru. Sahici olan ne? Nasıl nerede bulacağız?

“İkimizde de vardı, bir gönül yorgunluğu/ İki şor(söz) ettik geçti, tüm gönül yogunluğu” Abdurrahman Karaköse. Yol yorgunluğunu giderecek söz Allah kelâmıdır, bizi canlandıracak-hayat verecek başka söz yoktur olamaz. Bir âyet üzerinden misal verelim.

“Allah sözlerin en güzelini (Kur’an’ı) kitabı mütaşabih, kendi içinde tutarlı meseni/tekrarlananı vahiy olarak indirdi”. Zümer/ 39, 23. Bu âyet hakkında şöyle denilmiş. Kur’anı vahyi Allah indirmiştir, sözlerin en güzelidir, bigiler gerçek, yararlı,O’nun göstediği yol doğrudur. Onun için okunması-anlaşılması ve isdifade edilmesi gerekir.

Bu kitap kendi içinde uyumlu, tutarlıdır. “Mesani” oluşu şu demektir. Okunduğu-anlaşıldığı takdirde yeterince aydınlatır. Farklı ifadelerle tekrar dile getrimesiyle insanı etkiler. Bazen korkutur, bazen sevindirir. Elmalılı Tefsirinde der ki: “Güzellikte, hikmette, sağlamlılıkta, âyetler birbirine tasdik eder. Kulların menfeati üzerine kurulmuş olması, lâfız ve mana olarak uyumludur” der

Kur’anı Kerim “Ulul-azim” olan nebilerden bahseder. Nuh, İbrahim, Musa-İsa ve Hz. Muhamed (Allah hepsinden razı olsun) azimli gayretli olan bu elçileri insanlara örnek olarak sunmuştur. Bu bilgi insana büyük hedefler koymayı onun peşinden koşmayı bize telkin eder.

Müslümanların Allah rızası olmalı ve aktif olmalı gerekiyor. Şu ayeti anlasak iş tamam olacak. Yol azığımız ibadetlerin hepsinde beden-akıl-mal ve ruh bütünlüğü ve uyum var. Niçin en güzeli güzel görmüyoruz? Görsek ciddiyet olur değil mi? Bu sorunun cevabını Bakara Sûresi âyet 93’ten verelim: “İnancınız (bilginiz-düşünceniz) size ne fena şeyler yaptırıyor? Eğer gerçekten inansaydınız (böyle yapmazdınız) Musa (As) kavmi Söz verdikleri halde buzağı sevgisi onlara işittik sonra isyan dedilerini haber verir.

Dinin amacı insanı mutlu etmektir, bu ancak insanı ve dini esasları belirleyen tarafından bilinebilir. Daha iyi insan olmak için bilgi-yol bildirilmiş, geriye tercih hakkı kalıyor. Bu tercihte güzel olanı anlayan tercih eder. İmanı keşfedilmeye beklenen bir hazine gibidir görüşü doğrudur. Onun sahibi ancak keşfedilmesiyle mümkündür, önemli olan inanç değil doğru inanca sahip olmaktır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HEYECAN DUYMAK
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları