poyrazoğlu otomotiv etiler

HAYRANLIK VE HAYRET ETMEK

Mustafa Örki

01-03-2018

“Şübhesiz iman eden ve imanına uygun davrananlar var ya işte onlar mahlukatın en iyisidirler” Beyyine /98,7 Müthiş bir imkân, Rabbimiz kullarına ne kadar seviyor. Ancak yaratan yarattığını hiç sahipsiz bırakır mı? Hayır. Ama yapılması gereken kendini uzatılan ipi tutmamız lazım sonra lütfettiği nimetlerin kıymetini bilmemiz gerekiyor.

“O’dur sizin mevlânız, yâr ve yardımcınız, O ne güzel sahip/efendi, ne güzel yardımcıdır” Hac/22,78. İslamı anlama hususunda araştırma yapanlardan birinin şu ifadesi beni cidden etkilemiştir. Anladım ki ilk müslüman olan Hz. Muhammed(sa) arkadaşları/ashabına iki şey etkilemiştir. Biri kendilerine ikram edilen Kur’an, diğeri de Peygamberimizin insani davranışları. Evet doğrudur anlaşıldığında Allah cc mevlamız sahibimiz, yâr ve yardımcımızdır. Kullarına mutluluğa gidilen yola ne ihtiyacı varsa koymuş.

Din borç anlamındaki deyn kelimesinden türemiştir.Hem alacak-verecek hem de boyun eyme-eğdirme anlamındadır.Bir müslüman olarak Rabbimiz biz kullarına iyilik etmiş, vazife vermiş ama sahipsiz bırakmamış, bilgi/vahiy ve örneklik yapan elçi göndermiştir. Hora geçecek, makbul ne varsa vermiş yolunu göstermiştir. Biz O’na olan memnuniyetimizi, hayranlığımızı kalbi-sözlü ve hareketlerimizle gösteriyoruz.Allah’tan makbuldur beğenilecek cinstendir, yapılması durumunda sevaptır. İnsan kime borçlu olduğunu bilmeli fark etmeli

Kendimizden bir misal verelim; Rahmetli dayım derdi ki; Babam keçi evi eşyasını Ambar Damına indirdi. Biz hayvanlarımzla belirtilen yere akşam üzeri geldik. Baktık ki duman tütüyor, acıkmış ve soğuktan dolayı üşümüştük. Sevinçle kim acaba bu merakla çoban evimize yaklaştık. Baktım ki ablam yani anan, rahmetli ateş yakmış, yemek pişirmiş. Şimdi bunların ihtiyacı var demiş, vazife edinmiş der ve ağlardı. Bir iyilik kötülük unutulmaz denilmiş ya o cinsten.

Allah kullarını yaratmış, dünyayı hazır hale getrimiş, bilgilendirmiş, örnek model insan göndermiş. Ve ihiyacımız olanların neler olduğunu bildirmiş, nerede nasıl bulacağımızı haber vermiş. İnsan bu iyiliği ve iyilik yapana tanımazlıktan gelir mi? Nasıl inkar eder?

“O’dur sizin mevlânız, yâr ve yardımcınız, O ne güzel sahip/efendi, ne güzel yardımcıdır” Hac/22,78 O kuluna sahip çıkmış, bırakmamış bütün mesele insana kalıyor. Peki ne yapacak ? “Namazı kılın-zekatı verin” Yeter mi hayır kulluk programı için almanız gerekenler var . Netice de yaradılış gayenize uygun güzel işler yapabilesiniz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HAYRANLIK VE HAYRET ETMEK
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları