etiler poyrazoğlu otomotiv

HAYRAN OLMAK

Mustafa Örki

05-07-2018

Kuranı ve Hz. Muhammed(sav) tanıdıkça hayranlığım ve hayretim artıyor. Bu kitap ben derken biz demeyi de öneriyor. Aile evet ama içinde bulunduğum toplum da önemli diyor. Dünya hayatı çok kısa ölüm var, ama âhiret var diyor. Kısaca dengeli bir hayat sürmemizin yolunu gösteriyor.

Hz. Muhammed(sav) ömrünü dolu-dolu geçirmek için uğraşmış. “Şükreden bir kul olmuş”

Müslümanlar ne zaman bu iki kaynağın kıymetini idrak eder bilmiyorum. Ama şartlar bizi zorluyor.

“Evet (Hiç bir insan)O’nun emirlerini asla kusursuz olarak yerine getirememiştir” Abese/80,23

Kul kusursuz olmaz, eksiksiz iş yapan yalnız Allah’u Tealadır. Rahman rahim oluşu ziyade ğafur oluşunun bir anlamı var. Kullar olarak ne yaparsak yapalım eksiğimiz olur.

Bu sûrenin muhteviyatı da bize bu gerçeği söyler. Dini öğrenmek için gelen âma Ümmü Mektüm (ra) o anda Mekke Müşriklerinden bir guruba İslâmı anlatmadır. Ortam müsait değildir amma Ümmü Mektüm durumu fark etmez. Sonrası mâlum peygamberimiz ikâz edilir.

Bize düşen islâmı yaşamaktır, yaşamak için gayret etmek gerekir. Bugün halkı müslüman olanların durumu ortada. Bir yıl içinde kendi ülkelerinden kaçan sadece Akdenizde boğulan göçmen sayısı ciddi rakamlarda. Can ve mal güvenliği yok, bir macera yaşayan bu insanların mülteci kamplarında yaşadıkları pek de iç açıcı değil. Neden böyleyiz? Ne yapmamız lazım? Maalesef hâlimiz ahvalimiz iyi değil.

İlimde ibadette ahlâkta ve çalışma tempomuzu yükseltmeliyiz. Batı çalışması yanında sömürdü var olanları kullandı vs.

İçinde bulunduğumuz hafta içinde vefat eden prof. Fuad Zezgin Hoca merhum hergün 17 saat çalıştığını söyler. Müslümanlara batı bizim buluşlarımızı aldı geliştirdi. Bunu çalışarak yaptı. Tüm mesele bu, ama müslümanlara bu gerçeği anlatma ve çalıştırmak zor der.

Son dönemde okuduğum kitaplardan biriside prof. İhsan Süreyye Sırma Hocanın Perveariden Parise adlı eseridir. Fuad Sezgin Hocanın cenaze merasiminde katılan hocamız şöyle diyor.

“ Yıllarca doktoramı Paris’te yaptım için biliyorum. Batılılar erken yatar, geç vakte kadar yanan bir ışık varsa o bizdendir. Yatar uyur dinlenir ve ertesi günü ciddi olarak çalışır.”

Yol azığımız olan ibadetlerimiz bile kitaba ve sünnete uygun değil. Yılın ayın belli günlerinde varız diğer zamanlar yoğuz. Bu gidişle dünyamız ve âhiretimizin mâmur olması zor görünüyor.

Peki ne yapacağız? Fuad Sezgin gibi insanlarımızı çoğaltmalıyız. Hangi işi yapıyorsak yapalım en iyisi biz olmak için gayretimiz olmalı.

Çok çalıştın ye iç-gez toz hayatın tadını çıkar gibi sözler tutarlı değil. Elbette dünyadaki nasibimizi olması için gayret ederiz, boşlamayız. Ama sadece dünya veya âhiret demeyiz dememeliyiz.

Mealini verdiğimiz âyet bir realiteyi bizi söylüyor. Eksik ve kusurlu olacak diye çalışmayı-ibadeti terk edemeyiz.

Gece gündüz çalırak 18 ciltlik İslâm Bilimleri Tarihi adlı eser yazan 27 dil kouşan ve yazan Hocamıza Allah rahmet eylesin. O’nu örnek alıp daha iyilerini yapmayı azmeden insanlarımıza da selam olsun.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HAYRAN OLMAK
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları