poyrazoğlu otomotiv etiler

HAYAT KISADIR

Hüseyin Güdücü

26-01-2017


Yahudi bir iş adamı bir gölde balık tutarken oltasına çok değişik bir balık takılmış. Balığın altın rengi pulları, gümüş rengi yüzgeçleri varmış. Adam balığı kayığa alınca, balık dile gelmiş;

“Şefkatli efendim beni tekrar göle bırakırsanız üç dileğinizi yerine getiririm,” demiş. Yahudi, ‘Neden bu durumu fırsata çevirmeyeyim?’ diye düşünüp, “Şunu beş yap anlaşalım,” demiş.

Balık, “Sadece üç dileğinizi yerine getirebilirim,” demiş, soluk soluğa.

“Peki, o zaman dört buçuk olsun,” demiş Yahudi.

Balık, güçlükle,”Üç,” diyebilmiş.

Balığın ısrarı üzerine Yahudi, “Tamam tamam dörtte anlaşalım o halde, ne dersin?” demiş. Balıktan cevap gelmemiş, balığa yakından bakan Yahudi, balığın öldüğünü görmüş.

Yahudi, sudan çıkan balığın ömrünün kısa olduğunu unutmuş. Balığınki kısa da bizim ki uzun mu? Ömür, kimine kısa, kimine uzun görünse de, ne zaman sona ereceği kimse tarafından kesin olarak bilinemeyen bir süren ibaret.

Ölüm her an beklediği halde, birçok insan, sanki ölüm hiç yokmuş gibi, bugünü bırakıp, güzel günleri geleceğe bırakıyor. Böyle düşünen bir şoför kamyonuna, ‘Güzel günler ileride demişlerdi, daha ne kadar gideceğiz,’ diye yazarak, hayal kırıklığını, harika dile getirmiş.

Mutluluğu geleceğe bırakanların, yakın ve orta vadeli planlarında ölüm yoktur. O yüzden olsa gerek, ölüm ne zaman gelirse gelsin erken denir ve zalim görünür. Bu insanlar ölümün yaklaştığını belli eden işaretler görseler bile, hep ek süre isterler. Ölüm onlara kim bilir kaç kere ek süre vermiştir ama onlar yine bildiğinden kalmamıştır.

Dünyaya yaşamaya geldiğinin farkına varanlar, yaşamı ertelemezler. Farkına varamayanlar, önüne koydukları hedeflerle meşgul olup, yaşamı yarına bırakırlar. Yaşamı erteleyenler muradına eremeyince, ömür kısa diye şikayet ederler.

‘Bir ay ömrünüz kaldığını bilseydiniz, nasıl yaşardınız?’ diye sorulsa, herkes, canım ne istiyorsa onu yapardım diyor. Canının istediği gibi yaşamak için son bir ayı bekleyenler için, böyle bir zaman hiç gelmiyor.


YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HAYAT KISADIR
Hüseyin Güdücü - Diğer Yazıları
Bütün Hüseyin Güdücü Yazıları