poyrazoğlu otomotiv etiler

HAYAT İMAN VE CİHATTIR

Mustafa Örki

18-01-2018

Bu bir slogan değildir, İslami bir ifade anlayış ve yaşantıdır. Gücü yettiğince “Kulluk” yapanlar sağlıklı-canlı ve diri kalırlar. Paslanmazlar ama yorulurlar, dinleneceği günler uzak değildir. Yeter ki sevgili olan tanıyalım, dost olalım. Mevla ne diyor?:

“Uğrumuzda cihad edenleri, kesinlikle bize ulaştıran yollara erdiririz. Hiç kuşkusuz Allah iyi işler yapanlarla beraberdir.” 29,69

Evet, hayat iman ve cihattır. Neden? Çünkü insanın bir yaradılış gayesi vardır. Bu gaye için üstün gayret gösterilmesi gerekir. İşte bu inanç ve çaba gösterme hedefi olursa insan canlı ve diri kalır. Cihat kıtal değil İslam ile insan arasındaki engelleri kaldırma için verilen gayrete denir. Yemek için bile çalışma alın teri ve yerken emek gerektiriyorsa, hayat içinde ayni şey lazım.

Peki, ne yapmalı neyi bilmeliyiz. Başta Kuran ve bu kitabın açıklayanı ve yaşayanı Hz. Muhammed (As) gücümüz yettiğince tanımalı ve anlamlıyız. Böyle bir gerçek karşısında Allah ile beraberliğini Kuranla sürdürenler mutlu olacaklar diğerleri kaybetme adayı olarak kalacaklardır.

Senai Demirci insan ile kuranı ikiz kardeş gibi anlar. İkiz kardeşlerden biri diğerini tanıdığında aslında kendini tanımaktadır. Şayet ayrı düşerlerse, birileri onları ayırırsa üzülürler. Neden bizi ayırdınız ayrı bıraktınız diye şikâyet ederler.

Lakin insan ile kuran ayrı düştü araya duvar ördü veya ördüler. Bu kötülüğü bazen başkası bazen biz kendimiz yaptık. Unuttuk unutturulduk, sonra vurdumduymaz, sağır-kör kesildik kısaca kötülük yaptık.

O zaman ne yapalım? Kendimize iyilik yapalım. Kendimizi kendimiz ile tanıştıralım mahcup durumlara düşmeyelim. Dünyada her şeyin telafisi olabilir ama öldükten sonra çare yok.

İbretlik bir hadiseyi burada paylaşabiliriz: Aslen Alman papaz sonra Müslüman olan ve Abdullah adını alan bir mühtedi sonra Türk kızı ile evlenmiş. Abdullah Arapça ve Türkçeyi rahat konuşmaktadır. Türkiye de bulunduğu bir tatilde Bankada para bozdurmak ister. Memur sarı saçlı ve sakallı bu insan görünce

“Gâvura bak! Herhalde döviz bozduracak” der Abdullah bozulur “Gâvur olduğumu neden anladın? Der ve cebinden Kuranı çıkarır önüne kor.”Oku bakalım! Ne diyor? Memur yüzünden okumasını bilmediği için okuyamaz manasını da ne dediğini de anlayamaz. Muhammed sözü gediğini kor “Sen ne biçim Müslümansın? Hangimiz gâvur? Memur kardeşimiz mi suçlu onu bu bilgileri öğretmeyen ana-babası mı yoksa okul tartışmasına girmeden. Ben ne yapmalıyım? Evet, bir an evvel bu kitap ne diyor öğrenmeye ve yaşamaya başlamalıyız. Bunun mücadelesini vermeliyiz, Rabbimiz bu hususta mücadele verenleri hidayet edeceğiz, yolları göstereceğini bildirmiş. Muhsin olmak iyi işler yapanlara denir.

Kuranın lafzının yanında bir veya birkaç ayeti anlasak ve yaşamağa başlasak arkası gelecektir. Bu anlayış bizi doğru bilgiye sahih bir itikada ve Salih amallere götüreceği muhakkaktır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HAYAT İMAN VE CİHATTIR
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları