poyrazoğlu otomotiv etiler

HAYAT EN YÜKSEK DEĞER DEĞİLDİR

Mustafa Örki

14-11-2019

“Ey iman edenler iman edin” Nisa/4,136

İman bir iddiadır, iddiasını ispat edin ki mümin olasınız. Ben müminim demek yanında başkaları onun mümin olduğunu görmesi bilmesi için mümin olmasını davranışları ile ispat etmesi gerekir. Çünkü din bir sözden ibaret değildir, emir ve yasakları vardır. İnanmak güvenmek demektir, gevşek olmayın sağlam basın, istikametiniz olsun ve ilkeleriniz olsun demektir.

Nuri Pakdil merhum “Gerçek İman: Dönüştürücüdür: Tüm yeryüzünü; Hakka doğru..” der çünkü iman harekete geçiren kuvvettir. 23 yıl süren risalet süresince Hz. Muhammed sav yerinde durmadı, evinde oturmadı sahada idi. Onu bu derece hareketli kılan inancı idi. Ben Müslüman’ım diye niteleyen şayet sabah namazına kalkamıyorsa, helal ve haram meselesinde dikkatli olmuyorsa imanında bir sorunu vardır. Bir an evvel inancını tahkike ulaştırmalıdır.

Cemil Meriç merhum aşırı derece de miyoptur. Okuma iştahı o kadar yüksektir ki, tavandaki lambanın ışığından istifade etmek için masanın üzerine sandalyesini koyarak okumayı sürdürmüştür, inanmak böyle bir şey O okumayı “zekânın tavırlarını efendileştirmek için okumak zorundayız” der. O okuma işini mağaranın dışına adım atmaktır” der.

Gerçek iman dünya ve ahiret faydası olan iman Allah’a, onun Elçisine, Kitaba, Âhiret Gününe ve Meleklerine iman üzerine bina edilmiş emir ve yasaklar üzerine kurulmuş bir nizama kabullenmektir. Tarih bu tür iman sahiplerine şahittir, günümüzde bu yolun yolcuları vardır.Tarih aynı zamanda yanlış bir iman sahibi olsa bile inancını ve ilkelerini yaşayan insan örneklerini de bize haber verir. Mu’tim Bin Adi bunlardan biridir. O hayat en yüksek değer değildir sözünün canlı bir sürümüdür.

“Bedir savaşında Resulullah evvelce çok büyük yardımını gördüğü Mut'im Bin Adi'nin bağışlanmasını istedi. Savaş anında Ashapla karşı karşıya geldiğinde "sen bağışlandın, uzaklaş" dediler. Mut'im yanındaki arkadaşını da söyledi. "Ona izin yok" dediler. Mut'im "ben canını kurtarmak için arkadaşını sattı dedirtmem" diyerek ölünceye kadar savaştı.

Mut'im Bin Adi müşrik ama mert bir müşrikti. Mekke'de boykotun bozulmasına ön ayak olan kişidir. “Bedir savaşında Resulullah evvelce çok büyük yardımını gördüğü Mut'im Bin Adi'nin bağışlanmasını istedi. Savaş anında Ashapla karşı karşıya geldiğinde "sen bağışlandın, uzaklaş" dediler. Mut'im yanındaki arkadaşını da söyledi. "Ona izin yok" dediler. Mut'im "ben canını kurtarmak için arkadaşını sattı dedirtmem" diyerek ölünceye kadar savaştı.

Mut'im Bin Adi müşrik ama mert bir müşrikti. Mekke'de boykotun bozulmasına ön ayak olan kişidir.Peygamber Taif'ten dönerken Mekke'ye giremiyordu, çünkü himayesiz kalmıştı. Mut'im çocuklarını ve yeğenlerini silahlandırarak onu himayesine aldı ve Mekke'ye soktu. Ebucehil buna şaşıp kaldı. İşte Peygamberin bağışladığı adam budur.

Savaştan sonra Mutim'in oğlu bazı esirlerin salıverilmesini isteyince Resulullah: "vallahi senin baban şimdi olsaydı ve bu esirlerin hepsini bırak deseydi, hepsini bırakırdım" dedi,
Hayat en yüksek değer değildir. İnancı, fikri, namusu, şerefi için ölen onu öldürenden üstündür. Hapse düşen, zulme uğrayan insanlar hayatlarının bağışlanması için fikirlerini değiştirip af dilerlerse o zaman hayatlarıyla beraber şereflerini de yitirir, iki katlı zarar ederler.” 14 Kasım

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HAYAT EN YÜKSEK DEĞER DEĞİLDİR
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları