poyrazoğlu otomotiv etiler

HAYAT DEVAM EDİYOR

Mustafa Örki

21-06-2018

“Ey örtülere bürnen/içine kapanan,Kalk ve uyar,tepliğ et” Müddessir/74: 1,2 Bu âyeti peygamberlik yükünü yüklenen diye çevirmiş âlimlerimiz. Artık bu saatten sonra bir ömür 23 yıl bu görevi yerine getirmek için emek vermiş peygamberimiz. Asla onun hayatında bir dengesizlik olmamış. İbadet ve ubudiyet hayatı aynı oranda devam etmiş.

Hicretin ikinci yılında savm/oruç farz kılınıyor. Bayram namazından sonra tarihçilerimizin tespitine göre yaptığı işlerin bazıları şöyledir. Suikast teşebbüsünde bulunmak isteyen Gatafan üzerine seriye düzenlemiş. Daha sonra Bahran ve Karde ve daha sonra Uhut harbi hazırlıkları var. Kısaca durmamış ve bir mücadele içinde olmuş.

Kâinatta öyle değil mi? Sabah akşam, aylar-mevsimler, doğum-ölüm devam ediyor kısaca dinamik bir hayat. Dursa kaos olacak, kıyamet kacak, ölüm gelinceye kadar devsam eden bir mücadele ile geçen bir ömrümüz olmalı.

O zaman başta Hz. Muhammed(As) ve takibcilerini motive eden itici güç nedir? El-cevap onlardan biri âhiret bilgisidir. Kur’anda adı geçen sûrelerden biri de Kâri’a sûresidir Kâri’a kıyamet demektir şiddetlidir,dakikdir dışarıdan müdahaleye ihityaç duyulmayacak yasalara bağlıdır. “İyilikleri ağır gelen kimseye gelince mutlu ve huzurlu bir hayata kavuşacak. Sevabı hafif gelen kimse kendini hâviye/yakıp kavuran ateş içinde kendini bulacaktır” 6.7.8,9

Her şeyin bir bedeni yanında ruhu da var. Dünya hayatının ruhu âhirettir. Kâinat mektebinde sonbaharda ölen bitkiler baharla canlanıyor, sonra meyveye durma işi başlıyor. Her şey bir ölçü içinde devam ediyor. Kurumaya yüz tutmuş olan bitkiler son ana kadar direniyor mücadele ediyor. Ve kâinatta bir denge var, tüm bu okumaları yapan insan üstelik bir mümin olduğunu savunuyorsa ona dengesiz olmak, ibadet-ubudiyet hayatını askıya alması nasıl olur?

Bilmiyorsak mazeret sayılır, öbür türlü bilgimizi ciddiye almamak vardır ki bu iyi değil. Yahya Kemal Beyatlı der ki:”Güçlü olan, yenilmeyen azimdir” Azim niyettir karar vermektir, Allah “Azim-şândır” yani namı-şânı büyüktür. O kati irade sahibir, kullarına cüzi olanı vermiştir, kullarıda azimli olmalıdırlar ki şânı ve nâmı olsun. Hz. Muhammed (As) öyle değil mi ?

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HAYAT DEVAM EDİYOR
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları