poyrazoğlu otomotiv etiler

HAYAL KIRIKLIĞI

Mustafa Örki

04-10-2018

“ De ki: elbet ben de sizin gibi bir beşerim(ölümlü bir insanım) Bana ilâhınız bir tek ilâh olduğu vahyolunuyor. Artık kim rabbine kavuşmayı umuyorsa salih ameller işlesin ve Rabbine kulluk ederken hiç kimseyi O’na ortak koşmasın” Kehf/18,110

Mümin hem inanan hem de inanılandır. Allah müminlere inanmış-güvenmiştir. Yeryüzünün imâr etme şerifini verirken inandığını gösterir. Mümin hayel kırıklığına uğratmaması kulluk vazifesini gücü yettiği nisbette yapması gerekir. İşte o zaman değer kazanır.

Taş denilince aklımıza normal bir taş akla gelebilir. Hacerül esved denilince bir başka değer ve anlam akla gelir. Yol ve yollar önemli ama Golgota denilince Hz. İsa (A) çarmığa gerilmek üzere yol akla gelir ki bu bir Hristiyan için anlamı ve değeri vardır.

İnsanlar için diğer varlıklardan farklı bir yapısı var. İnsan meleklerden de daha üstün bir değere/kıymete ulaşabileceği gibi en aşşağı hayvandan da aşşağı bir mertebe de olabilir.

Peki nasıl değerli bir varlık olabiliriz? Sıradan bir müslüman-mümin olmanın üzerinde olmak mümkün mü? Elbette. İbn Haldun Peygamberlerin vahiy aldıkları için üst aşamada olduklarını, öyle yaratıldıklarını ifade eder. Öyleki kalbine gelen vahyi ezberlemiş olurlar.

Rabbimiz her bir kulunun dünyada genelin ötesinde bir özel bir sorumluluk vermiştir. Ve bu vazifeyi yapabilecek özellik-imkân da lütfetmiştir. Ve bu şekilde sıradan biri olmanın üstünde olma imkânı bahşettiğide mümkündür.

Kehf sûresinin son âyeti bize Hz. Muhammed As’ın bizim gibi biri olduğunu bizden farklı tarafının vahiy aldığını öğreniyoruz. Peygamberimiz gelen vahyi insanlara ulaştırmasaydı, vazi fesini yapmamış hayel kırıklığına uğratırdı.

Kendimizi nasıl keşfedeceğiz? Yetenek avcısı denilen insanlar var. Atalaımız bu çocuk adam olur veya bu şu olur derlerdi. Yörük hangi oğlağın teke olacağını bilir. Nasıl biliyorlar tecrübe insanoğlu kevni âyetleri gözlemler ve okur. İşte bu tür yaklaşımlar sonu hayel kırıklığı yaratmaz. Ben neyi seviyorum hoşlanıyorum? Sorusuna verilen cevap bizim üst aşama alanımızdır. Bu nimeti keşfetmeli ve kullanmalıyız.

Elbette bu yolda zorluklar olacaktır, bu sıkıntıları işaret taşları olarak görüp asla yolumuzdan ayrılmamalıyız. Çünkü bu yolun sonunda cennet veya cehennem var, bize verilen imkân ve nimetten sorulacağız. Zengin zekat verdin mi? Aş iş sahibi yaptın mı? Fakire sen çalıştın mı gibi.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HAYAL KIRIKLIĞI
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları