poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

HAVUZ KEYFİMİZ KABUSA DÖNÜŞMESİN

Gülistan ÇÖVÜT

11-07-2018

Kavurucu sıcakların başlamasıyla birlikte herkes kendini denize, tatil köylerine atıyor. İmkanı ve şartları biraz daha kısıtlı olanlar havuz sularıyla yetinmeyi tercih ediyor. Ediyor etmesine ama havuzlar bizim için ne kadar sağlıklı gelin birde ona bakalım. Suyu durağan olan havuzlar; havaya ve çevreye açık oldukları için, kolaylıkla kirlenebiliyor ve havuz suyunda mikroplar kolaylıkla çoğalabiliyor. Havuz kaynaklı hastalıklardan korunmak için önlem almak, havuz seçiminde dikkatli olmak ve hijyen kurallarına uymak gerekiyor. Havuzlarda güvenlik ve hijyen ile ilgili tedbirleri alınmadığı takdirde muhtemel sağlık sorunları ve kazaların yaşanılması kaçınılmazdır.

Uygunsuz yüzme havuzları bulaşıcı hastalıklar, alerjik rahatsızlıklar, travmalar, kas iskelet zorlanmaları ya da boğulma gibi önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Havuz sularından bulaşan en yaygın hastalık ishaldir. Bunun yanı sıra dış kulak ve orta kulak yolu iltihabı, sinüzit, göz, deri, mide-bağırsak ve solunum yolu enfeksiyonları da görülebilir. Yüzme havuzlarını kullanırken dışarıda kullanılan ayakkabılar ile havuz bölgesine girilmemesi, yüzme havuzunun mayo ve bone giyerek kullanılması, havuza girmeden önce sabun ile duş alınması ve mutlaka havuz girişlerindeki ayak yıkama havuzlarının kullanılması, göz enfeksiyonlarından korunmak için yüzme gözlüğü, kulak enfeksiyonlarından korunmak için tıkaç kullanılması gibi alınabilecek bazı önlemlerle olası hastalık riski en aza indirgenmiş olacaktır.

Havuzlar; özellikle cilt hastalıkları bakımından oldukça riskli alanlar. Mantar ve bakteri enfeksiyonları ise bunlar arasında en sık rastlananlar. Özellikle vajinal mantarlar yaz aylarında büyük bir artış gösteriyor. Hijyenik olmayan yüzme havuzları özellikle bayanlarda sık görülen idrar yolu enfeksiyonlarına da neden olabiliyor. Sık idrara çıkma, idrarda yanma ve sızlama, bazen kasıklara ve bele vuran ağrılar gelişebiliyor. İdrar yolu enfeksiyonundan korunmak için şeker içeriği düşük olmak kaydıyla bol sıvı tüketmek gerekiyor.

Alınabilecek önlemler:

  • Havuzda kesinlikle su yutmamalıyız.
  • Suya tükürmemeli, suya atlarken burnumuzu ve gözümüzü kapatmalıyız. Hatta mümkünse gözlük kullanmalıyız.
  • Kulak enfeksiyonlarına karşı kulak tıkacı kullanmalıyız.
  • Dar giysilerden kaçınıp geniş ve bol giysiler tercih edilmelidir.
  • Başımıza bone takmayı unutmamalıyız.
  • Çıktıktan sonra ve girmeden önce mutlaka sabunla duş almalıyız.
  • Birde sadece kendi sağlığımızı değil herkesin sağlığını düşünerek, bulaşıcı bir hastalığımız varsa havuza girmemeliyiz. Ve özellikle ayaklarımızı dezenfekte ederek havuza girmeliyiz.
YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HAVUZ KEYFİMİZ KABUSA DÖNÜŞMESİN
Gülistan ÇÖVÜT - Diğer Yazıları
Bütün Gülistan ÇÖVÜT Yazıları