poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

HAVA KİRLİLİĞİ

Gülistan ÇÖVÜT

10-01-2018

Günümüzün en büyük ve en kritik sorunlarından biri hava kirliliği. Özellikle 2017 nin kış ayından itibaren bu sorunumuz arttı. Her kentin kendi özelinde hava kirliliği kaynakları farklılık gösteriyor. Örneğin İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerde ulaşım ve ısınma kaynaklı hava kirliliği yaşanırken, Keşan’da ulaşımdan ziyade ısınmadan, yani kalitesiz kömür kullanımından kaynaklı olarak sorun yaşanıyor. Bunu kış aylarında kükürt dioksit oranındaki aşırı artıştan görebiliyoruz.Manisa’da ve Zonguldak’ta termik santral ve ısınma kaynaklı sorunun olduğunu görüyoruz. Düzce’de coğrafi koşullara paralel olarak yine ısınma kaynaklı sorun öne çıkıyor. Öte yandan, organize sanayi bölgelerinde zaman zaman atık yakılması da önemli bir etken. Bunun önüne ancak çevresel denetimlerle geçilebilir. Doğalgaz ağı genişletilmiş olsa da, ücretsiz kömür dağıtımları ve doğalgaz fiyatlarındaki artış yurttaşları kömürle ısınmaya yönlendiriyor. Özellikle Düzce gibi coğrafi koşulları kirliliği artıran kentlerde doğalgaz yardımı yapılması yararlı olacaktır. Hiç kuşkusuz, kentlerin hızlı büyümesi, göçle birlikte İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerin plansız yapılaşması ve ulaşım politikasının kamu yararı gözeten bir şekilde yapılandırılmaması da önemli etkenler arasında.

Hava kirliliği ve su kirliliği kitlesel hastalıklara ve ölümlere neden olabilen en önemli sorunlardır. Bu nedenle ivedilikle çözülmesi gerekir. Hava kirliliği kanser, cilt hastalıkları, saç dökülmesi, solunum yolu enfeksiyonları gibi ciddi hastalıkların temelidir. Doğadaki tüm canlı varlıklar için önemli bir tehlike. Yani sadece insana değil, nefes alan bitkiye de, hayvana da olumsuz etkisi var. Tarımsal alanlar da tabii olumsuz etkileniyor. Yağışla birlikte toprağa bulaşan hava kirliliği tarımsal ürünlerle sofralarımıza geliyor.

Sorunu toplumsallaştırmak ve temiz hava ihtiyacını vazgeçilmez bir talep olarak siyasetin, politikacıların gündemine getirmek gerekiyor. Mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanmalıyız. Evlerde ve iş yerlerinde enerji verimliliği ve ısı yalıtımı gibi konuları hayata geçirmeliyiz. Bisiklet de bir ulaşım aracı olarak görülebilmeli ve yurttaşlar belediyelerden bu konuda adım atmalarını talep etmeli. Kömür kullanmak zorunda kalanlar aldıkları kömürün analizini talep edebilirler. Isıl değeri yüksek, kükürt oranı düşük kömürler tercih edilmeli. Ve en önemlisi de ağaçlarımıza zarar vermemeli aksine ağaç dikiminin artırılmasına yarımcı olmalıyız. Çünkü onlar olmazsa karanlık sisli bir ülke bizi bekliyor olacak. Hepimiz bilinçli birer birey olursak bu sorunu ortadan kaldırabileceğimize inanıyorum.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HAVA KİRLİLİĞİ
Gülistan ÇÖVÜT - Diğer Yazıları
Bütün Gülistan ÇÖVÜT Yazıları