poyrazoğlu otomotiv etiler

HATIRLAYAN VAR MI?  12 MART 1971 TARİHİNDE NELER OLDU? 

Ufuk GÖKMEN

15-03-2018Aslında 12 Mart 1971 tarihinde olanları doğru olarak analiz edip sebep sonuç ilişkilerini ortaya koyabilsek, bu güne kadar demokrasimizde yaşanan sorunları daha iyi çözebiliriz.

Kendimize sorsak; "12 Mart muhtırasının neleri değiştirdiğini biliyorum" diyebilir miyiz? Benim pek çok kişiden aldığım yanıt; "Hayır" oldu.

Çok partili sisteme geçmekle, tam olarak milli iradenin yerleştirilemediği Türkiye'de silahlı kuvvetlerin emir komuta geleneğine aykırı olarak bir 27 Mayıs darbesi yaşanmıştı.

Akıllara zarar, inanılmaz olaylar 1971 öncesinde oldu;

Hiç bir vicdana sığmayan idamlar ve albay Talat Aydemir'in karşı darbe denemeleri, hem de iki kez yaşandı.

Dönemin politikacıları dahiyane(!) bir fikirle genelkurmay başkanını Cumhurbaşkanı seçtiler.

Bu atmosferde 70'li yıllara gelinirken nöbetçi darbeci Cemal Madanoğlu 9 Mart darbe planını hazırlamış ve hareketleri başlatmıştı.

Olaylardan haberdar olan Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları, Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanına hitaben mektup yazdılar.

Mektup radyodan okunuyordu lakin asıl muhatap Başbakan'a iletilmemişti.

Muhtıranın kendisine verildiğini kabul eden Başbakan istifa ediyor, bağımsız milletvekiline hükümeti kurmak üzere yetkilerini devrediyordu.

Neler oluyor? diyen herkese sus işareti yapılıp mecliste kurulan vesayet altındaki hükumetle ülkede anarşist avına çıkılıyordu.

Muhtırayı verenler dahil olmak üzere, binlerce asker emekli ediliyordu. Milli İstihbarat Teşkilatı bu aşamada gizli soruşturmacı sistemini etkin olarak kullandı. Yani darbeye niyetli olanların arasına MİT ajanı girip "Ben de sizdenim." diyor ve deşifre ediyordu.

Bu arada mecliste çoğunluğu olan ancak hükümet olamayan bir sağ kanat, muhtırayı alkışlamış lakin her yerde tutuklanıp derdest edilen sol kanat şaşkın vaziyette olacakları bekliyorlardı.

İçinde yaşadığımız olaylara anlam veremiyorsak çevremize bakmalıyız;

Mısır'da Nasır, 1967 İsrail yenilgisini hazmedememis, istifa etmesine rağmen rica minnet yerinde duruyordu. Diğer taraftan Suudi Arabistan ve ABD ile yakınlaşmaya sesini çıkarmıyordu.

İran'da ABD yanlısı Şah Rıza Pehlevi rüzgarı son hızıyla devam ederken Ürdün, FKÖ'ye unutamayacağı bir dost kazığı atmıştı.

Yunanistan'da albay cuntası CIA ile kolkola geziyor Kıbrıs'ta Türklere zulüm ediyordu.

Türkiye dışında bütün bölgelerde her şey ABD'nin istediği gibi yürürken, Türkiye'de gençler ABD büyükelçisinin arabasını yakıyor, 6. Filo askerlerini denize döküyorlardı.

Nöbetçi darbeci Cemal Madanoğlu, 1960'ta ABD ile yakın duran hükümeti devirmiş bir darbeci olarak, bu sefer CIA yetkilileri ile yakınlaşıp 1971'de, 9 Mart'ı planladı.

İşte 12 Mart; bu aşamada derin devletin deşifre ettiği darbecilerin engellenmesidir.

Siyasi iktidar gönüllü olarak yönetimi vesayetçilere bırakmıştır.

Cunta yönetimi, anayasanın büyük bir bölümünü değiştirip darbeci avına çıkmıştır.

İşte bu geçiş dönemi Türk Milletine demokrasiyi özletmiş adeta hasretle bekletmiştir.

Demokrasi yokken vesayetciler, bütün kabahati üç tane gencin üstüne yüklemiş ve darağacını demokrasi özgürlük ve adaletin üstüne kurmuştur.

O zamanlar 12 Mart karanlığında yeşeren demokrasi beklentisi; Ecevit ve Erbakan gibi politikacıları gün yüzüne çıkarmış ve bu ikili Kıbrıs'ta onurlu bir kurtuluş harekatını gerçekleştirmiştir.

Satır arası tarihi bir de böyle okuyun istedim.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HATIRLAYAN VAR MI?  12 MART 1971 TARİHİNDE NELER OLDU? 
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları