poyrazoğlu otomotiv etiler

HAŞYET 

Mustafa Örki

22-05-2019

“Müminler muhakkak felaha/kurtuluşa ereceklerdir. Onlar namazlarında huşû içindedirler” Mü’minun/23. 1,2

Biz iman edenler Rabbimizin emir ve yasaklarını yalnız Allah rızası için yaparız. Tat ve lezzet almak için değildir, ama her itaatimizin içinde manevi bir lezzet-tat olması da lazımdır. Eğer bu duyguyu hissedemezsek ibadetlerimiz sıradanlaşır, bir süre sonra istememe, bıkkınlık durumu olması kaçınılmazdır. Çare var mı? Elbette! Nedir bilgilerimizi güncelleyeceğiz, yeni bilgiler elde etmeliyiz.

Havf/Korku fıtridir, korkan güçsüzlüğünden kaynaklanırken, haşyet farklıdır. Haşyet ta’zim, hürmet sevgi ve yüceltme içerir. Kur’an’da yukarıdaki âyette olduğu övülür, hav’ın kaynağı cehalet haşyetin kaynağı bilgidir. Korku insanı olumsuz etkiler ruhi dengesini bozar, maneviyatı kırar.

Namaz ve huşû: gönülden kopup gelen bir ürpertinin sonucunda insanın başını eğmesidir demiş ilim sahipleri. Namazda kıyam, rükû ve secde bir rekâtın ana hatlarını oluşturur. Bu harekâtın kuru bir ayin olmaması için kalbi bir ürperti içinde oluşması hâline huşû denir. İşte bu durumu yakaladığımız her an huzur buluruz, manevi bir tat ve lezzet duyarız. Sonra bıkmadan usanmadan bu güzelliği devamını getirmeyi gayret ederiz. Bu iş dünyalıktır, âhiret yönü sonra gelecektir. O asıl felah olacaktır.

İbadetlerimizi âyin/tören ruhsuz sadece şekil olmaktan çıkarmalıyız. Bu işin temeli ilimdir, bilgidir. Kur’an “sadece ilim sahipleri Allah’tan haşyet ederler” 35,28 buyruluyor. Çünkü ilim sahipleri gerçekleri, hakikatleri hakkıyla anlayıp kavrayan kimselerdir. Evet, her şeyi tam bilen yalnız Allah c.c olduğuna göre insan ancak bir yere kadar ulaşabilir. Eksik kusur olur olacaktır, bu âyetin sonu aziz ve gafur şeklinde bitmesi manidardır. Her şeyi eksiksiz bilen O’dur.

İlim bilgi sahibi olmak yalnız bir kesimin değil gayreti ve çalışmasına bağlı olarak her bir insan içindir.” İlim sahibi olmak kadın-erkek herkese farzdır” (İbn. Mace Mukaddime 17) hadisini hatırlayalım.

Neden Allah’a seveceğiz? O’na ta’zim göstereceğimizi Fatiha eşliğinde anlamak bilmek mümkün. Allah Teâlâ’nın rahman ve rahim oluşunu şöyle anlamak mümkündür. Allah iyidir, iyiliklerin kaynağıdır, bir kez iyilik yapıp bırakmaz iyiliği devamlıdır. İnsan ise bu iyiliklere muhtaçtır. İnsan iyiliklerin kaynağını fark edince ona teşekkür etmesi gerekmez mi? Tüm ibadetler şükrün ifadesi olduğuna göre namaz ve diğer ibadetler bu ruh hâliyle yapılmaya gayret etmek bizi yormaz bıktırıcı olmaz. Hele hele kuru ve sıradan hiç olmaz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HAŞYET 
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları