poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

HANGİ AVRASYA? 

Ufuk GÖKMEN

14-12-2017Yakın coğrafyamızda meydana gelen olayların nedenleri daha iyi anlaşılsın diye ABD içindeki İsrail'e yakın Yahudi Lobisi ile Anglesakson grupların çekişmesinden bahsettim.

Amerikanın sembolü kartaldır . Her konuda birbirine rakip gibi görünen iki kanat ile hareket ederler.

ABD'deki Anglesakson lobinin ve İsrail lobisinin ortak bir rakibi vardır. Her iki grup, Avrasyacıların büyümesinden rahatsızlık duyar.

NATO, ABD merkezli gücün en kurumsal ifadesidir ve hedefi açıkça doğu blokudur.

Dünya petrol ticareti onların elindedir. OPEC'in kuruluşunda ABD merkezli gruplar büyük çekişmenin ardından uzlaşmaya varmışlardır. Finans sistemi de keza dolar sayesinde onların elindedir.

Avrasyacıların yeniden hortlayıp enerji ticaretine ya da finansal sisteme ortak olması ABD merkezli grupların kabusudur.

Bu kabus nedeniyle, Avrasya adı altında gerçekleşecek birlikteliği bozmak üzere hamleler yapmaktadırlar.

Avrasya modelinin ayrıntılarından geçmiş yazılarda bahsetmiştim.

Özetle bu grubun motor ülkeleri Rusya, Çin, İran, Almanya, Fransa ve Türkiye olabilir.

Söz konusu ülkelerin tamamında Avrasya modelini kurmak için bir araya gelenlere rastlanır. Bu gruplara yönelik ABD destekli müdahaleler olagelmiştir. Bu müdahaleler genellikle asimetrik saldırı şeklinde gerçekleşmiştir.

Sayılan ülkelerin her birinde Avrasya karşıtı gruplar da bulunmaktadır. Bu düşüncedekilerden Avrupa'da olanlar kendi fikirlerine Avratlantikçi ismini vermektedirler.

Katıksız Avrasyacı olan Putin Rusyası dünya dogalgaz rezervlerinin çoğunluğunu alıp petrolün egemenliğine karşı büyük bir hamle yaptı. Lakin son on yılda İsrail'in bulduğu kaya gazı bu etkinliği kırmayı başardı ve Rusya'yı İsrail'e yakınlaştırdı.

Almanya , Ukrayna krizi nedeniyle Rusya'yla yani Avrasyacılarla arasını açtı.

Geriye Avrasya sisteminin lokomotifi olmaya aday olarak sadece Çin kalıyor.

Çin Komünist Partisi son kongresini yaptı ve liderleri Şi Cinping'e büyük yetkiler vererek daha ileriye atılmak üzere kararlar aldı.

İzleyelim bakalım.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HANGİ AVRASYA? 
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları